Rožmarin (Rosmarinus officinalis L.) je značilen polgrm obal Sredozemskega morja in v naravi zraste do dva metra visoko. Steblo je v prerezu kvadratno, olesenelo, razvejano s pokončnimi zelenimi poganjki, na njih so manjši, dva do tri centimetre dolgi iglicam podobni listi. Cvetovi so svetlo modre do svetlo vijoličaste barve. V naravi lahko cveti skozi vse leto. Zeleni deli rastline značilno aromatično in trpko dišijo.
V notranjosti Slovenije le redki primerki rožmarina preživijo zimo zunaj. Pred mrazom ga moramo prenesti v svetel, nezakurjen prostor. Zato je primerno, da ga posadite v veliko posodo za terase ali balkone, kjer pričara sredozemsko vzdušje.
Liste rožmarina lahko nabiramo skozi vse leto, tudi pozimi, medtem ko mlade poganjke nabiramo v pomladnih mesecih. Če listov ne uporabljamo svežih, jih odtrgamo z vejic in hitro posušimo. Hranimo jih v dobro zaprtih prostorih.
Zelišče za samozdravljenje
V antiki so ga poznali kot priročno začimbo in zdravilno rastlino za urejanje prebave, glavobole in težave s spominom. Še danes je priljubljeno zelišče za samozdravljenje, saj razkužuje, pospeši podkožni krvni obtok in lajša mišične krče. Deluje poživljajoče in protivnetno, krepi srce, želodec, pospešuje izločanje žolča in preprečuje napenjanje. Vsebuje veliko snovi, ki delujejo kot antioksidanti in diuretiki.
Rožmarin je uporaben v naravni kozmetiki. Poparek je primeren za spiranje lasišča po pranju. Z dodatkom boraksa je naravno sredstvo proti prhljaju in plešavosti. Eterično olje rožmarina dodajajo v negovalna mila, losjone in parfume. Kopel s poparkom rožmarina deluje krepčilno in poživljajoče. Ponekod uporabljajo posušene liste ali vejice rožmarina za odganjanje moljev iz omar, podobno kot počnemo s sivko. Iz listov in cvetov so včasih pripravljali rumenkasto zeleno naravno barvilo.
Rožmarin v kuhinji
V kulinariki je rožmarin že od nekdaj cenjena začimba in del številnih receptov. Dober je začinjenje mesnih jedi in jedi s paradižnikom, gobami, melancanom, za ribje marinade in jedi z več maščobami.
Rožmarinovo olje
Dve vejici rožmarina lahko za dva tedna namočite v dva decilitra oljčnega olja in z njim začinite testenine, solate in rižote.
Rožmarinov čaj
Pripravite si lahko tudi rožmarinov čaj, in sicer tako, da dve žlički zdrobljenih listov rožmarina, suhih ali svežih, prelijete z 2 dcl vrele vode. Pripravek naj stoji 15 minut, potem čaj precedite.
Če vas zanima …
… rožmarin tudi suh obdrži svoj vonj in barvo. Zato so ga včasih dekleta dajala svojim fantom, ki so odhajali v vojsko. S poskusi so celo dokazali, da njegova uporaba izboljša možnost pomnjenja. V stari Grčiji so v ta namen žgali vejice rožmarina in ga uporabljali kot kadilo. V tradiciji sredozemskih narodov pa je rožmarin simbol ljubezni in zvestobe, ki ga dajo ženinu in nevesti. Ponekod so rožmarin sadili v vrtove za odganjanje zlih duhov.