Navadna zvezdica ali kurja črevca

Znam svetuje

Na kurja črevca gledamo kot na plevel, pa to sploh niso. Je ena prvih svežih zelenih vitaminskih bomb, ki pred pomladjo vabijo k sebi. Raste domala vsepovsod, za nabiranje pa izbirajmo tiste rastlinice, za katere vemo, da so rasle v čistem okolju.

Osebna izkaznica navadne zvezdice ali kurjih črevc

Ime: kurja črevca; navadna zvezdica (Stellaria media L.)

Nabiramo: lističe in drobne cvetke nabiramo čez vse poletje. Navadna zvezdica cveti od aprila do oktobra, najbolje pa jo je nabirati od maja do julija.

Kurja črevca so nekaj, kar lahko ima pri roki še tako omikana dama. Kaša, ki jo naredimo iz te lepe, zelene rastline, na koži deluje blagodejno ter ji podari vlago in napne gubice.

Nabiranje in sušenje

Drobni, srčasto oblikovani listki, bele zvezdaste cvetlice in medseboj plazeča se tanka, sočna stebelca, zaradi katerih je navadna zvezdica postala bolj znana kot – kurja črevca. Rastejo nam na dosegu roke, domala vsepovsod, najraje ob njivah, travnatih potkah, ob potokih in še kje naokoli.

Te nežne rastlinice lahko nabiramo in uživamo kadarkoli, največ učinkovin pa imajo med majem in julijem. Sušenje kurjih črevc ni ravno smiselno, lahko pa si naredimo kapljice in jih nosimo s seboj. Sočno sveža in zelena rastlina nam tekne v solatah, sendvičih, juhi, kjer je podobne barve in okusa kot špinača, z njo se lahko odžejamo …

Kdaj jih uporabljamo?

Kurja črevca imajo antibakterijske in protivnetne lastnosti. So antioksidant in delujejo zoper debelost, saj zmanjšujejo velikost maščobnih celic.

V njih so vitamin C, provitamin A, cink, železo, mangan, kalcij, fosfor, magnezij in natrij. Ker so cvetovi rastline še dober vir gama-linolenske kisline (GLA), ki spada med omega 6 maščobne kisline, so maske iz kurjih črevc super polnilo za kožo, saj napolnijo gubice, navlažijo suho kožo in znajo tudi zožati pore.

S svojo močjo negujejo rdečo, razdraženo, srbečo kožo, blažijo ekceme in pomirjajo hudo srbenje.

Pomagajo ob menstrualnih bolečinah, pri osteoporozi in boleznih pljuč, kot sta astma in bronhitis. Če se vrežemo, bo šopek kurjih črevc, ki jih zavežemo okoli rane, zaustavil krvavenje. In ko jih zaužijemo, si olajšamo izločanje črevesnih plinov. Zaradi gama-linolenske kisline (GLA) zmanjšujejo slabo počutje po prekomernem pitju alkohola in odpravljajo zastajanje vode v telesu. 

Čaj iz kurjih črevc

S tem koristnim čajem ne smemo pretiravati, saj bomo pretirano pospešili prebavo. Pijemo ga do 3x na dan sveže skuhanega in toplega. Lahko ga osladkamo z medom.

  • 1-2 čajni žlički svežih kurjih črevc
  • skodelica vrele vode

Po 10 – 15 minutah tekočino odcedimo in se lotimo čiščenja telesa škodljivih toksinov. Vendar moramo vztrajati in to početi nekaj tednov.

Čaj nam bo koristil tudi ko kašljamo.

Zeleni sok

Polno pest kurjih črevc in kozarec najljubšega soka smiksate z blenderjem ter uživate 2x na dan.

Obkladki

Obkladki iz kurjih črevc umirijo rdečico na koži. Gazo le namočimo v čaj, damo na obolelo mesto in pustimo 10 minut. Postopek ponovimo 3-4 krat na dan.

Lahko pa sveže ali posušene rastline dodamo vodi za kopanje, kar nam bo na sploh godilo ob revmatičnih sklepih.

Stolčene in zmečkane liste lahko uporabimo tudi neposredno na prizadeti, vneti koži.

Obrazna maska

Obrazni maski iz kurjih črevc dodamo fino mlet oves ter pustimo na koži ter jo z ovsom ob tem še nežno gladimo ali masiramo, vendar ne tako, da raztegujemo kožo.

Po takšni obdelavi bomo imeli kožo gladkega in zdravega videza. In ko je tretmaja konec, lahko kurja črevca z obraza mirno pojemo.

PUSTITE KOMENTAR

Prosim vnesite svoj komentar!
Prosimo, vnesite svoje ime tukaj

Vedno sveže

Sorodni recepti

Ne prezrite