Pirhi v refošku so nepogrešljiv del velikonočne tradicije. Pobarvana jajca, ki zasijejo kot poldragi kamni, dodajo bleščečo noto praznovanju velike noči.
V refoški regiji se je udomačila posebna umetnost barvanja jajc, ki prinaša edinstven sijaj in barvno raznolikost na praznično mizo.
S svojo simboliko obnove in ponovnega rojstva, refoški pirhi ne le polepšajo okolico, temveč tudi ohranjajo dragoceno kulturno dediščino.
Sestavine za velikonočne pirhe barvane v refošku
- 5 jajc
- 1 l refoška
Postopek
1Jajca damo v mrzlo vino. Pozor! Morajo biti pokrita in v tako veliki posodi, da se ne dotikajo med sabo.
2Na zmernem ognju kuhamo toliko časa, da vino najprej zavre, nato pa še 12-15 minut, da so jajčka kuhana.
3Odstavimo z ognja in jajčka pustimo v vinu, da se ohladijo – vsaj eno uro. Dlje kot pustimo, bolj intenzivna bo barva.
4Na jajcih se za nameček še ustvarijo kristalčki, ki se svetijo in navdajajo z občudovanjem.
Če vas zanima …
Kuhanje jajc za veliko noč ima korenine v različnih kulturnih tradicijah, pri čemer ima jajce simbolni pomen. Velika noč je pomemben krščanski praznik, ki praznuje vstajenje Jezusa Kristusa. Jajce je simbol obnove, plodnosti in ponovnega rojstva, kar se ujema s temo vstajenja.
Poleg krščanskih simbolov je jajce imelo pomembno vlogo tudi v predkrščanskih obredih in praznovanjih pomladi. Jajce je simboliziralo ponovno rojstvo in prenovo narave ter je bilo pogosto vključeno v spomladanske obrede.
Barvanje in okraševanje jajc za veliko noč so postali del tradicije v mnogih kulturah. Barvane in okrašene jajca se uporabljajo kot okrasitev, darila ali pa so del prazničnih iger in dogodkov. V nekaterih državah obstajajo tudi različni običaji, povezani z barvanjem jajc, ki segajo v lokalne tradicije in verovanja.
Skupaj s simboliko, povezano z obnovo in vstajenjem, ima kuhanje in okraševanje jajc za veliko noč tudi družbeni pomen, saj ljudje skupaj ustvarjajo in delijo te praznične tradicije.