Akacijev sirup

Znam svetuje

Akacijev sirup nam je na voljo spomladi, ko se narava prebudi in cvetovi akacije razcvetijo v svoji polni belini. Ti drobni cvetovi so namreč pravo bogastvo za gurmane in ljubitelje naravne kulinarike, saj iz njih pripravljamo dišeč akacijev sirup.

Ta sirup je prava poslastica, ki jo lahko uporabljamo v različne namene – kot sladilo za čaj, dodatek v koktajlih ali preprosto za osvežilno pijačo, zmešano z vodo. Občutljiva aroma akacije bo prinesla pridih pomladi v vsak kozarec, poleg tega pa akacijev sirup velja tudi za naravno zdravilo za številne prehladne tegobe.

Sestavine za akacijev sirup

  • 30 akacijevih cvetov
  • 1 liter vode
  • 1 kg sladkorja
  • 50 g citronke

Postopek

1Akacijev sirup pripravljamo enako kot bezgovega. Naberemo cvetove nekje, kjer ni v bližini ceste ali drugega onesnaževalca okolja. Cvetov ne nabiramo po dežju, temveč po vsaj treh sončnih dnevih. Nežno jih stresemo, da odstranimo žuželke.

2Velja pravilo, da za vsak liter vode potrebujemo 10 cvetov, kilogram sladkorja in eno citronko. Sladkorja lahko damo manj, vendar se zavedajmo, da je sladkor tudi konzervans ter brez njega sok hitro zavre in se pokvari. Prvič naredite samo en liter sirupa, da ugotovite, ali vam okus sploh ustreza.

3V vrelo vodo damo akacijeve cvetove, pokrijemo s čisto krpo in pustimo pri miru 24 ur.

4Po 24 urah cvetne lističe odcedimo, da dobimo čisto akacijevo infuzijo. Uporabimo cedilo ali gazo za filtriranje. Vrnemo infuzijo v posodo in dodamo sladkor (ali nadomestek sladkorja) in citronko. Mešamo, da se sladkor popolnoma raztopi.

5Postavimo posodo na štedilnik in segrevamo na srednji temperaturi. Občasno mešamo, da se sladkor res povsem raztopi in sirup zgosti. Pustimo, da sirup zavre in ga nato kuhamo še 5 minut.

6Sirup nalijemo v čiste steklenice, ki jih prej steriliziramo v pečici na 110°C. Dobro jih zapremo ter shranimo v temnem in hladnem prostoru.

Če te zanima…

V akaciji najdemo različne zdravilne sestavine:

Tanini: Akacija vsebuje tanine, ki imajo adstrigentne lastnosti, torej stiskajo tkivo. Uporabljajo se za zdravljenje driske, vnetij in ran.

Flavonoidi: V akaciji so prisotni flavonoidi, ki imajo protivnetne in antioksidativne lastnosti ter pomagajo pri zmanjševanju vnetij in ščitijo celice pred prostimi radikali.

Polisaharidi: Akacija vsebuje polisaharide, ki imajo imunomodulatorne lastnosti, torej krepijo imunski sistem in pomagajo v boju proti okužbam.

Uživanje akcije je koristno za naše telo:

Podpora prebavnemu sistemu: Ekstrakti iz nekaterih vrst akacij se lahko uporabljajo za lajšanje prebavnih težav, kot so driska, napihnjenost in prebavne motnje. Imajo lahko blagodejen učinek na črevesje in lahko pomagajo pri uravnavanju prebave.

Antimikrobno delovanje: Nekatere vrste akacij vsebujejo fitokemikalije, ki imajo antimikrobne lastnosti. Ekstrakti iz akacij lahko delujejo protibakterijsko, protivirusno in protiglivično, kar lahko pomaga pri zdravljenju okužb in bolezni, ki jih povzročajo mikroorganizmi.

Pomirjujoče lastnosti: Nekatere vrste akacij imajo pomirjujoče lastnosti in se tradicionalno uporabljajo za zmanjšanje tesnobe, stresa in živčne napetosti. Čaji ali dodatki, pripravljeni iz akacij, lahko pomagajo pri sprostitvi in ​​pomirjanju živčnega sistema.

Lajšanje vnetja: V nekaterih tradicionalnih medicinah se ekstrakti iz akacij uporabljajo za zdravljenje vnetnih stanj, kot so vnetje sklepov ali vnetje dlesni. Znani so po svojem protivnetnem delovanju in lahko pomagajo pri zmanjševanju vnetja in bolečin.

Podpora zdravju kože: Nekatere vrste akacij imajo blagodejen učinek na kožo. Izvlečki ali olja iz akacij se lahko uporabljajo za nego kože, vlaženje, pomirjanje in zmanjševanje draženja. Pomagajo lahko pri lajšanju srbečice, vnetja in drugih težav kože.

PUSTITE KOMENTAR

Prosim vnesite svoj komentar!
Prosimo, vnesite svoje ime tukaj

Vedno sveže

Sorodna vsebina

Ne prezrite