Domači žajbljevi bonboni predstavljajo okusno in naravno alternativo kupljenim bonbonom, saj jih lahko enostavno pripravimo kar sami. Ponašajo se z naravnimi sestavinami, so brez umetnih barvil, konzervansov in dodanih arom. Domači žajbljevi bonboni pomagajo, ko nas daje suh, dražeč kašelj.
Sestavine za domače žajbljeve bonbone
- 1 večji šopek svežih žajbljevih listov (lahko uporabite tudi suhe liste)
- 200 g sladkorja
- 100 ml vode
- sok ene limone
- sladkor v prahu za po vrhu (po želji)
- ščepec mletega ingverja – če nam je všeč
Postopek
1Žajbelj na hitro operemo v hladni vodi in ga nato dobro osušimo s kuhinjsko brisačo. Osmukamo listke in jih narežemo čim bolj drobno. Če uporabljamo posušeni žajbelj, je najlaže, da ga zdrobimo v možnarju.
2V majhni posodi zmešamo vodo in sladkor. Mešanico kuhamo na srednjem ognju, dokler se sladkor popolnoma ne raztopi. Nato dodamo limonin sok, ingver v prahu in kuhamo še 3-5 minut.
3V sirup dodamo narezane žajbljeve liste. Kuhamo jih približno 2-3 minute, nato odstavimo posodo z ognja. Posodo pustimo 15-20 minut, da se nekoliko ohladi.
4Pladenj obložimo s peki papirjem in nanj, z žličko ali dresirno vrečko, nakapljamo ohlajeno maso.
5Če nam videz bombonov ni všeč, nakapano maso – potem ko se nekoliko ohladi – odlepimo s papirja in jo z dlanmi oblikujemo po želji.
6Lahko jih še posipamo s sladkorjem v prahu, da se ne lepijo med seboj. Bonbone shranimo v steklenem kozarcu – poskrbimo, da so dobro zaprti, da ohranijo svežino.
7Žajbljeve bonbone lahko še izboljšamo oziroma prilagodimo našemu okusu z dodajanjem različnih zelišč in dišav.
8Lahko dodamo naribano lupino limone za dodatno aromo in svežino. Poleg žajblja lahko dodamo ščepec drugih zelišč, kot so timijan, melisa ali met, da dobite unikaten okus in aromo. Domači žajbljevi bonboni bodo odlični tudi, če jim dodamo nekaj kapljic naravnega vaniljevega izvlečka ali ekstrakta mete.
Žajbelj in njegove zdravilne lastnosti
Žajbelj že stoletja velja za rastlino z zdravilnimi lastnostmi. Žajbljevi bonboni koristijo pri dražečemu kašlju, saj veljajo kot pomirjevalo za grlo in sapnik. Poleg tega sam žajbelj spodbuja prebavo in deluje blago odvajalno.
In če niste vedeli, arome žajblja delujejo kot naravno sredstvo za izboljšanje ustnega zadaha.