Jajca pobarvana s čebulnimi olupki so najbolj klasični velikonočni pirhi in verjetno tudi eni najlepših, ki so jih delale že naše babice.
Slovenija je znana po bogati tradiciji okraševanja jajc z različnimi vzorci in simboli. Pogosti motivi vključujejo rože, sonce, ptice, zvezde in geometrijske oblike. Vzorci so prenašani iz generacije v generacijo in imajo pogosto lokalne posebnosti.
V nekaterih regijah Slovenije so razvili posebne tehnike barvanja jajc, ki vključujejo naravne sestavine, kot so čebulne lupine, rdeča pesa, čaj in druge rastline, ki dajejo jajcem edinstvene barve. Ta postopek se izvaja s kuhanjem jajc v barvni tekočini, kar ustvarja naravne in čudovite odtenke.
V mnogih slovenskih družinah je barvanje jajc prepoznano kot pomemben del dediščine in kulturne identitete. Ljudje se trudijo ohraniti tradicionalne vzorce in tehnike ter jih prenašajo na svoje otroke in vnukinje.
Sestavine za pirhe v čebulnih olupkih
- čebulni olupki (ena srednja vrečka)
- jajca
- najlonske nogavice
- trakec za vezanje
- poljubne travniške rastline
- košček kože od pancete
Postopek
1Jajca okrasimo s svežimi poljubnimi rastlinami, ki jih naberemo na bližnjem travniku. Okrašena jajca previdno damo v najlonsko nogavico in tesno zavežemo, da se rastline ne bodo premikale.
2V večjo posodo damo olupke rdeče in rjave čebule, jo napolnimo s hladno vodo in vanjo položimo jajca. Več čebulnih olupkov bomo dali, bolj intenzivna bo barva naših pirhov.
3Voda mora segati nekaj centimetrov nad jajci, posoda pa mora biti dovolj velika, da se jajca med seboj ne dotikajo. Kuhamo toliko časa, da voda zavre in nato še 8 do 10 minut.
4Kuhana jajca vzamemo iz vode in še previdno iz najlonskih nogavic. Odstranimo rastline, ki nam razkrijejo čudovite vzorce na pirhih. Jajca lahko še namažemo s koščkom kože pancete, da se bodo lepo svetila.