Žajbljev liker z limono

Znam svetuje

Žajbljev liker z limono je zaradi znanih zdravilnih učinkovin, zelo priljubljen med nami. Vendar velja opozorilo, da žajbljevi listi vsebujejo tujon, to je rahlo strupeni  živčni strup, ki je topen v alkoholnih izvlečkih, zato odsvetujemo namakanje svežih žajbljevih listov v alkoholu. Če liste žajblja posušimo, se izloča bistveno manj tujona, najbolje je, da iz listov žajblja skuhamo močan čaj in nato pripravimo liker.

Aroma in okus: Ta liker ima močno aromo žajblja, ki je zeliščna in rahlo pikantna, ter svežo noto limone, ki doda citrusno svežino in osvežitev. Skupaj ustvarjajo edinstven in uravnotežen okus.

Ta liker je odličen za uživanje samostojno kot aperitiv ali pa ga lahko uporabite kot sestavino v koktajlih. Na primer, lahko ga zmešate s tonikom, limonado ali soda vodo za osvežujoč poletni napitek.

Žajbelj velja za zdravilno zelišče, ki naj bi imelo številne koristne učinke na zdravje, vključno z izboljšanjem prebave in pomirjanjem želodčnih težav. Limona pa je znana po visoki vsebnosti vitamina C in antioksidantov, ki krepijo imunski sistem.

Sestavine

  • 0,5 l vodke ali domačega žganja
  • 40 listov žajblja
  • 200 g sladkorja
  • 0,5 vode
  • 4 limone

Priprava

1Vodo zavremo in jo prelijemo čez žajbljeve liste. Pustimo stati 10 minut, nato precedimo in dobro ožamemo liste.

2V čaj stresemo sladkor in mešamo toliko časa, da se sladkor popolnoma stopi. Čaj ohladimo.

3Limone stisnemo, če nas motijo koščki limone, ki zaidejo v sok, ga precedimo.

4V čisto steklenico prelijemo žajbljev čaj, limonin sok in vodko ali žganje, dobro premešamo in pustimo odležali vsaj mesec dni, vmes ga večkrat pretresemo.

5Žajbljev liker lahko pijemo kot aperitiv ali kot digestiv, vendar z njim nikar ne pretiravajte, odsvetujemo ga predvsem nosečnicam.

Žajbelj ima bogato zgodovino uporabe, saj so ga že v antiki cenili zaradi njegovih zdravilnih lastnosti. Uporabljal se je za različne namene, vključno z lajšanjem prebavnih težav, vnetij in bolečin v grlu.

Žajbelj ima številne zdravilne lastnosti, vključno z antibakterijskimi in protivnetnimi učinki. Tradicionalno se uporablja za zdravljenje vnetih dlesni, vnetja grla, prebavnih težav in menstrualnih krčev.

Žajbeljeve liste odlikujejo sivkasta barva in mehka, dlakava tekstura. So tudi zelo aromatični, kar prispeva k okusu in vonju jedi. Velja za zelišče, ki ima sposobnost čiščenja prostora in odstranjevanja negativnih energij. Zato se v nekaterih kulturah in duhovnih praksah uporablja za obredno čiščenje.

Obstaja več vrst, med najbolj znanimi so navadni žajbelj (Salvia officinalis), beli žajbelj (Salvia apiana) in španski žajbelj (Salvia lavandulifolia). Vsaka vrsta ima svoje edinstvene lastnosti in uporabe. Žajbelj je enostavno gojiti v vrtu ali loncu, saj prenaša različne vremenske pogoje. Zato je priljubljena rastlina med vrtnarji in ljubitelji zelišč.

PUSTITE KOMENTAR

Prosim vnesite svoj komentar!
Prosimo, vnesite svoje ime tukaj

Vedno sveže

Sorodni recepti

Ne prezrite