Melisin liker

Morda vas zanima

- Oglas -

Melisin liker je odlična pijača, ki jo zlahka pripravimo doma.

Izdelujemo ga iz melise, znane tudi kot citronska melisa, ki je čudovita rastlina z intenzivno limonasto aromo, idealna za pripravo likerjev. V tem receptu bomo pripravili domač melisin liker, ki je popoln kot osvežilna poletna pijača ali kot edinstveno darilo za prijatelje in družino.

Ta postopek je zelo preprost, vendar zahteva nekaj časa, saj je potrebno pustiti, da se sestavine dobro premešajo in razvijejo. Rezultat pa je vreden vsakega trenutka čakanja – verjemi mi, ko enkrat poskusiš ta liker, ne boš želel nobenega drugega!

Kakšen je okus melisinega likerja?

Melisin liker ima osvežujoč in prijeten okus, ki združuje citrusne, zeliščne in rahlo sladke note. Okus melisinih listov je osrednji element tega likerja, kar daje pijači zeliščno noto z nežnim limoninim priokusom. Sladkorni sirup dodaja rahlo sladkost, ki uravnoteži zeliščno grenkobo melise.

Celoten okus je lahko opisan kot svež in pomirjujoč, s prijetnim poudarkom na zeliščih in citrusu. Melisin liker je odlična izbira za tiste, ki iščejo pijačo, ki je nekoliko manj sladka od mnogih komercialnih likerjev, hkrati pa ima prijetno kompleksnost okusa. Uporabljate ga lahko kot digestif ali pa ga vključite v različne koktajle za dodatno aromo in svežino.

Kaj je melisa in katere zdravilne lastnosti ima?

Melisa, znanstveno znana kot Melissa officinalis, je zelišče, ki izvira iz Sredozemlja, vendar ga danes gojijo po vsem svetu. Melisa je znana po svoji prijetni limonini aromi in se uporablja v kulinariki, zdravilstvu ter za pripravo čajev, likerjev in aromatičnih olj.

Zdravilne lastnosti melise vključujejo:

  1. Pomirja: Melisa je znana po svoji sposobnosti, da pomiri živčni sistem. Pomaga pri zmanjševanju stresa, tesnobe in nespečnosti. Pogosto se uporablja za lajšanje nespečnosti in za sproščanje.
  2. Prebava: Melisa pomaga pri prebavi in lajšanju prebavnih težav, kot so napihnjenost, napenjanje in krči. Lahko tudi spodbudi apetit.
  3. Antivirusne lastnosti: Melisa vsebuje spojine, ki pomagajo pri boju proti določenim virusom, vključno z virusom herpesa.
  4. Antioksidativne lastnosti: Zaradi prisotnosti antioksidantov, kot so flavonoidi, melisa pomaga zaščititi celice pred poškodbami prostih radikalov.
  5. Prehlad: Melisin čaj pomaga pri lajšanju simptomov prehlada, vključno s kašljem in zamašenim nosom.

Meliso lahko uživate kot čaj, dodatek jedem, kot so solate in omake, ali pa pripravite različne prijetne napitke.

Prehranska vrednost melisinega likerja

Ena porcija (30 ml) melisinega likerja ima:

  • Energijska vrednost: Približno 80-90 kalorij
  • Ogljikovi hidrati: Približno 5-10 g
  • Sladkor: Približno 5-10 g
  • Maščobe: Približno 0 g
  • Beljakovine: Približno 0 g

Melisin liker sam po sebi vsebuje zelo malo kalorij in ogljikovih hidratov, vendar se bo kalorična vsebnost znatno povečala, če boste dodali več sladkorja ali druge alkoholne pijače. Prav tako je pomembno omeniti, da alkohol vsebuje kalorije, zato morate uživati melisino omako zmerno, če sledite nizkokalorični ali nizkohidratni dieti.

Sestavine za melisin liker

  • 100 g svežih melisinih listov
  • 1 liter vodke (lahko uporabite tudi beli rum ali gin, odvisno od vašega okusa)
  • 400 g sladkorja
  • 600 ml vode
  • lupinica 1 bio limone (po želji)

Postopek

1Temeljito operite sveže liste melise, jih nežno posušite s papirnato brisačo in dajte v velik kozarec ali steklenico s pokrovom.

2Dodajte lupinico bio limone, če želite, za dodaten okus.

3Prelijte z alkoholom in zaprite steklenico. Pustite, da se macerira na hladnem, temnem mestu vsaj dva tedna. Vsakih nekaj dni pretresite steklenico, da se sestavine dobro premešajo.

4Po dveh tednih pripravite sladkorni sirup. V kozici zmešajte sladkor in vodo ter segrevajte na srednji temperaturi, dokler se sladkor popolnoma ne raztopi. Pustite, da se sirup ohladi.

5Ko je sirup ohlajen, ga precedite in dodajte v steklenico z macerirano meliso in alkoholom. Dobro pretresite in pustite stati še vsaj en teden na hladnem, temnem mestu.

6Po enem tednu precedite liker skozi fino cedilo ali gazo, da odstranite vse lističe in lupinico.

7Pripravljen melisin liker prelijte v čiste steklenice in shranite na hladnem mestu. Pred serviranjem ga dobro ohladite.

Nasvet

Okus likerja se s časom izboljšuje, zato je priporočljivo, da ga pustite stati vsaj en mesec pred uživanjem.

- Oglas -

PUSTITE KOMENTAR

Prosim vnesite svoj komentar!
Prosimo, vnesite svoje ime tukaj

- Oglas -

Ne spreglejte

- Oglas -

Sorodna vsebina

- Oglas -

Navdušeni boste tudi nad