Cimet je dišeča palčka z veliko močjo. Cejlonski cimet (Cinnamomum verum L.) je ena najbolj spoštovanih začimb na svetu. Raste na Šrilanki, ki se je do leta 1972 imenovala Cejlon, vendar uspeva tudi na Kitajskem, v Indiji in Indoneziji. Zraste v zimzeleno drevo, ki je visoko od 5 do 15 metrov, uporabljamo pa nežno notranjo skorjo drevesa, ki jo kupimo v palčkah ali prahu, čeprav so uporabni še drugi deli drevesa.
Iz cimetovih plodov se namreč cedi vosek in uporablja za dišeče svetilke, listi pa dajejo eterično olje, ki ga uporabljajo v cimetovih vodah, oljih in tinkturah. Ne nazadnje so koristni tudi listi ter so začimba, podobna lovorju. V eteričnem olju so fenilpropanske spojine, in sicer cimetni aldehid, evgenol, cinamilacetat, MHCP – metilhidroksikalkon polimer, če naštejemo le glavne in najbolj raziskane.
Ni samo za sladke jedi
V trgovinah vidimo tudi cimet kasija (Cinnamomum Cassia L.) ali kitajski cimet, ki je cenejši in nima sladkega okusa.
Cejlonski cimet ima nežno, prijetno aromo, okus pa oster, malo sladkast. Vsebuje 1,5 do 4 % eteričnih olj.
Kitajski cimet pa ima bolj oster vonj, okus pa ne vsebuje sladkosti, temveč je bolj pekoč. Ima veliko več kumarina kot cejlonski cimet in je zmerno škodljiv za ledvice in jetra. Ločimo ju po debelini palčk, v katerih se cimet prodaja. Palčke cimeta kasija so iz debelejših zvitkov, palčka cejlonskega cimeta pa iz bolj finega in tankega lubja.
Cimet je v naši kuhinji bolj sestavni del sladkih jedi, kot so medenjaki ali jabolčni zavitek ter kompoti, kuhano vino, punč, kava, kakav.
So pa z njim okusnejše tudi mesne ali slane jedi, kot so kari (curry), pražen krompir, čebula, jagnjetina. Ni odveč vedeti, da se dobro razume s čilijem.
Zdravilo
Cimet je močan antioksidant, pomaga pri prebavljanju hrane, je tudi antiseptik, ki razkužuje rane. Že od starih časov so ga uporabljali pri zobobolu, slabemu zadahu in boljši prebavi, za boljši spomin
Cimet je koristen ob alergijskem rinitisu, artritisu, boleznim ustne votline, močno blaži bolečine v želodcu, gastritis, vaginalne infekcije, odpravlja kandido, virusna in glivična vnetja, glavobol.
Pomaga ob izgubi apetita, las in spolne želje ter izčrpanosti in utrujenosti. Z njim je doživljanje predmenstrualnega sindroma (PMS) lažje, olajšuje menopavzo, pomaga ob premočnih menstrualnih krvavitvah.
Cimet pospešuje delovanje srca, povečuje temperaturo telesa in pomaga tudi, ko imamo slabo cirkulacijo in nas zebe. Medtem ko širi svojo zdravilno energijo, izboljšuje vizualni spomin in hitrost reagiranja. Izboljšuje tudi tako imenovani glukozni metabolizem in ob sladkorni bolezni pomaga pri boljšem izkoristku insulina.
Kot zdravilo so nam dostopni cimetovo olje in vino ter mešanica cimeta in meda.
Cimet in med
- Zmešamo po 1 čajno žličko cimeta in 1 žlico meda ter v naravno zdravilo združimo dva odlična antioksidanta, ki sta bogata tudi z vitamini in minerali.
- Uporabljamo ob vnetju mehurja, preprečujemo bolezni srca in ožilja, odpravljamo prehlad, se bojujemo proti artritisu.
- Na dan naj bi zaužili največ eno čajno žličko cimeta.
Cimetovo olje – eliksir zdravja
Cimetovo olje razkužuje, zdravi vnetja, olajša bolečino in je tudi afrodizijak. Preprečuje poškodbe celic in jih ščiti pred prostimi radikali, ki povzročajo najtežje bolezni in staranje organizma.
Sestavine
- 5 ali 6 cimetovih palčk
- kozarec iz temnega stekla s pokrovom
- oljčno olje
Postopek
1Pet ali šest cimetovih palčk damo v kozarec iz temnega stekla in prelijemo z oljčnim oljem. Palčke morajo biti v olju. Kozarec zapremo in ga pustimo 3 tedne na sobni temperaturi. Vsak dan ga dobro stresemo.
2Po 3 tednih ga precedimo skozi gazo in lahko že uporabimo. Uživamo 1-2 čajni žlički zjutraj in zvečer.
3Olje lahko dodate sladicam, solatam, ni pa priporočljivo za daljšo toplotno obdelavo.
4Z njim lahko zmasirate boleče dele telesa in ga vtrete v kožo. Ni priporočljivo nosečim ženskam.