Velikonočni pirhi, barvani v teranu

Znam svetuje

Velikonočni pirhi, barvani v teranu, se svetijo kot poldragi kamni in polepšajo veliko noč. Pirhi na velikonočni mizi ne smejo manjkati.

Tradicijsko barvanje jajc za Veliko noč ima korenine v številnih kulturah in religijskih prepričanjih. Ta običaj se lahko razlikuje glede na regijo.

Barvanje jajc je imelo pomembno vlogo v mnogih poganskih pomladanskih praznovanjih. Jajca so bila simbol obnove, plodnosti in novega življenja, kar je povezano s prebujanjem narave po zimskem obdobju. Poganske kulture so barvale jajca v različnih barvah, da bi simbolizirale pomlad in rodovitnost.

V krščanskem kontekstu je barvanje jajc za Veliko noč povezano z verskimi simboli. Jajce predstavlja simbol vstajenja in novega življenja, ki izhaja iz Jezusovega vstajenja. Barvanje jajc je tako postalo način, kako verniki izražajo radost in upanje ob praznovanju velikonočnega dogodka.

Obstaja tudi teorija, da je barvanje jajc za Veliko noč prevzel krščanski svet iz judovske tradicije barvanja jajc med pesah (pasha), judovskim praznovanjem, ki se osredotoča na izhod iz egipčanske sužnosti. V tem prazniku so jajca simbolizirala zemeljsko življenje in obljubljeno območje, ki so ga Izraelci pridobili po izhodu iz Egipta.

V nekaterih vzhodnih krščanskih tradicijah se jajca ne le barvajo, ampak se tudi okrašujejo s posebnimi vzorci, imenovanimi pisanke. Ta umetniška tradicija izhaja iz različnih vzhodnoevropskih držav in ima bogato zgodovino v izdelavi okrašenih velikonočnih jajc.

V Sloveniji je tradicija barvanja velikonočnih jajc zelo živa in ima svoje specifičnosti.

Barvana velikonočna jajca se imenujejo pisanice ali pirhi. Izraz “pisanica” izhaja iz besede “pisati”, saj se jajca tradicionalno okrašujejo z različnimi vzorci in barvami. Ta umetniška tradicija je še posebej močna v Prekmurju, Beli krajini in Koroški.

Sestavine za velikonočne pirhe barvane v teranu

  • 5 jajc
  • 1 l terana

Priprava

1Jajca damo v mrzlo vino. Pozor! Morajo biti pokrita in v tako veliki posodi, da se ne dotikajo med sabo. Na zmernem ognju kuhamo toliko časa, da vino najprej zavre, nato pa še 12-15 minut, da so jajčka kuhana.

2Odstavimo z ognja in jajčka pustimo v vinu, da se ohladijo – vsaj eno uro. Dlje kot pustimo, bolj intenzivna bo barva. Na jajcih se za nameček še ustvarijo kristalčki, ki se svetijo in navdajajo z občudovanjem.

PUSTITE KOMENTAR

Prosim vnesite svoj komentar!
Prosimo, vnesite svoje ime tukaj

Vedno sveže

Sorodni recepti

Ne prezrite