Smilj – za težave z jetri in žolčem

Znam svetuje

Poznamo več vrst smilja, najbolj poznan je laški smilj (Helichrysum italicum L.), ki ga uvrščamo v družino nebinovk. Domača imena zanj so molčavje, molec, marjetica, nesmrtnica, smiljka, suhocvetnica … Razraste se v grmiček do višine 40 centimetrov, v širino pa do enega metra. Ima intenzivno sivo zelena stebla z ozkimi dlakavimi listi in značilnimi številnimi majhnimi rumenimi cvetovi.

Nabiranje cvetov smilja

Smilj cveti od maja pa do prve polovice avgusta, ko ga tudi nabiramo. Raste po vsem Sredozemlju.

Cvetove smilja je treba zbrati, preden se popolnoma odprejo. Najboljši čas za nabiranje je v dopoldanskem času, dokler sonce ne začne sušiti koristnih sestavin iz cvetov. Ko jih sušite, je najbolje cvetove zvezati v snopiče in jih obesiti z vrvico tako, da cvetovi gledajo navzdol. Sušite jih v toplem, temnem in dobro prezračenem prostoru, temperatura pa naj ne presega 40 stopinj Celzija. Lahko jih sušite tudi v sušilniku.

Rastlina vsebuje grenčine, čreslovine, fitosterole, glikozide, flavon helihrizin, eterično olje, kavno kislino … V zdravilne namene jo uživamo kot čaj, olje, mazilo, tinkturo. V kulinariki je dobra začimba – uporabljamo jo kot dodatek juham, rižotam, omakam, divjačini, tudi k preostalim pečenim mesnim jedem.

Drugo ime za smilj je nesmrtnost

Njegovo eterično olje z edinstveno sestavo ima veliko regenerativno moč in je zelo cenjeno v kozmetiki. Od tukaj izhaja tudi njegovo drugo ime immortelle – nesmrtnost. Eterično olje smilja sodi med najdražja, saj ga njegovi cvetovi vsebujejo zelo malo in tako za en liter olja potrebujemo tono sveže rastline.

Ker so njegove regenerativne sposobnosti res velike, ga tudi velike kozmetične hiše rade uporabljajo v svojih izdelkih, predvsem tistih, ki preprečujejo prehitro staranje kože. Uporabimo ga lahko še proti strijam, za odpravljanje hematomov (modric), pospešuje celjenje ran, odrgnin in prask, omili sončne opekline (kot hidrolat), ozebline, otekline, ki so posledica slabe prekrvitve, lajša težave z luskavico.

Kot čaj ga uporabljamo ob vnetjih žolčnika in žolčnih kanalov. Rahlo pospešuje izločanje žolča in dobro vpliva na tvorbo želodčnega soka in izločka trebušne slinavke. Lajša tudi krče.

Njegove sestavine delujejo antibiotično. V ljudskem zdravilstvu se, predvsem po Mediteranu, uporablja za kožne težave, ob motnjah živčevja, pri nespečnosti, glavobolu, pri senenem nahodu in astmi, ob solzenju oči, ob prebavnih motnjah. Ker je diuretik, ga uporabljajo tudi za odvajanje vode iz telesa.

Čaj iz smilja

Čajno žličko posušenega smilja prelijemo s skodelico vrele vode, pustimo počivati 20 minut in precedimo. Na dan popijemo tri skodelice, ker pomaga pri težavah z jetri in žolčem.

PUSTITE KOMENTAR

Prosim vnesite svoj komentar!
Prosimo, vnesite svoje ime tukaj

Vedno sveže

Sorodni recepti

Ne prezrite