Piščančji paprikaš je jed naših sosedov. Glavne sestavine piščančjega paprikaša vključujejo piščančje meso (najpogosteje piščančje prsi ali stegna), čebulo, paradižnik ali paradižnikovo mezgo, mleto rdečo papriko, sladko smetano, sol, poper ter občasno lovorjev list. V nekaterih različicah se lahko dodajo tudi krompir, korenje ali druge zelenjave.
Piščančji paprikaš s širokimi rezanci in njegov okus
Piščančji paprikaš s širokimi rezanci je bogat in srčen obrok s polnim okusom. Piščančje meso je nežno in sočno, začinjeno s pikantno noto mlete rdeče paprike, ki daje jedi poseben pečat. Dodatek paradižnikove mezge in sladke smetane ustvari rahlo kremno in blago kislo omako, ki se odlično prepleta z aromami čebule, lovorjevega lista ter sočnih piščančjih prsi.
Široki rezanci dopolnjujejo jed s svojo teksturo in absorbirajo okuse omake, kar ustvari harmonično kombinacijo okusov. Skupaj s soljo in poprom začinjen piščančji paprikaš s širokimi rezanci predstavlja tradicionalno, a vedno priljubljeno jed, ki navdušuje s svojo preprosto, a izrazito okusno sestavo.
Piščančje prsi so odličen vir različnih hranil:
- Beljakovine: Piščančje prsi so bogat vir visoko kakovostnih beljakovin, ki so ključne za rast in obnovo celic, mišično moč ter normalno delovanje telesa.
- B vitamini: Vključujejo različne B vitamine, kot so B3 (niacin), B6 (piridoksin) in B12 (kobalamin), ki so pomembni za presnovo, energijski metabolizem in delovanje živčnega sistema.
- Železo: Pomembno mineralno hranilo, ki igra ključno vlogo pri prenosu kisika v telesu in je pomembno za tvorbo hemoglobina.
- Cink: Mineral, ki prispeva k normalni funkciji imunskega sistema, celični delitvi in metabolizmu ogljikovih hidratov.
- Fosfor: Pomemben za zdravje kosti in zob, sodeluje pri presnovi in je del celic in tkiv.
- Selen: Mineral z antioksidativnimi lastnostmi, ki podpira delovanje imunskega sistema in ščiti celice pred poškodbami prostih radikalov.
- Kalij: Mineral, ki je ključen za uravnavanje krvnega tlaka, ravnotežje tekočin v telesu in mišično funkcijo.
- Niacin: Pomemben za presnovo in zdravje kože.
- Magnezij: Pomemben za zdravje kosti, mišic in živčnega sistema.
- Folna kislina: Pomembna za tvorbo DNA in RNA ter zdravje živčnega sistema.
Piščančje prsi so zato izjemno hranljive in zdrave, saj nudijo visoko kakovostne beljakovine in različne esencialne hranilne snovi, ki so potrebne za zdravje in dobro počutje.
Prehranska vrednost piščančjega paprikaša s širokimi rezanci
Ocenjena prehranska vrednost ene porcije piščančjega paprikaša s širokimi rezanci:
- Energijska vrednost: Približno 500-600 kcal
- Ogljikovi hidrati: Približno 40-50 g
- Sladkorji: Približno 5-10 g
- Maščobe: Približno 25-30 g
- Beljakovine: Približno 30-35 g
- Vlaknine: Približno 3-5 g
Piščančji paprikaš s širokimi rezanci je uravnotežen obrok z zmerno energetsko vrednostjo, ki zagotavlja obilico beljakovin, ogljikovih hidratov ter nekaj maščob. Obogaten z vlakninami iz širokih rezancev, prinaša zadovoljstvo okusa ob minimalni vsebnosti sladkorjev.
Sestavine za piščančji paprikaš s širokimi rezanci
- 500 g piščančjih prsi
- 1 čebula
- 3 žlice moke
- 1 žlica mlete rdeče paprike
- 1 žlica paradižnikove mezge
- 1 dcl sladke smetane
- sol
- poper
- lovorjev list
- 0,5 l jušne osnove
- široki rezanci
Postopek
1Piščančja prsa narežemo na primerno velike kose. Čebulo na drobno nasekljamo. V primerno veliki posodi na olju prepražimo čebulo in ko dobi zlato-rumeno barvo, dodamo piščanca.
2Ko je meso skoraj pečeno, dodamo paradižnikovo mezgo in premešamo, dodamo še moko in mleto papriko in zopet dobro premešamo. Zalijemo z jušno osnovo, solimo in popramo ter dodamo lovorjev list. Pokrito na zmernem ognju kuhamo 45 minut. Nekaj minut pred koncem dodamo še sladko smetano.
3V vreli soljeni vodi skuhamo primerno količino širokih rezancev. Ko so kuhani, jih odcedimo in serviramo skupaj s paprikašem.
Če te zanima …
… kako izboljšati to jed:
- Dodajanje zelenjave: V jed lahko dodate več zelenjave, kot so paprika, korenje, grah ali paradižnik, da obogatite okus in hranilno vrednost.
- Uporaba svežih zelišč: Dodajte sveža zelišča, kot so timijan, origano, rožmarin ali majaron, za intenzivnejši okus.
- Uporaba domače paradižnikove omake: Namesto paradižnikove mezge uporabite domačo paradižnikovo omako za svež in naraven okus.
- Dodajanje začimb: Po okusu dodajte druge začimbe, kot so česen, čili ali kumina, da poudarite okuse jedi.
- Uporaba piščančje jušne osnove: Pripravite lastno piščančjo jušno osnovo za intenzivnejši okus in bolj bogat sestav.
- Krepitev z belim vinom: Dodajte malo belega vina med kuhanjem za aromo in okus.
- Uporaba drugih vrst mesa: Poskusite z drugimi deli piščanca ali drugimi vrstami mesa, kot so puran, zajec ali svinjina, za različne okuse.