Prebranec s slanino pripravimo v pečici. Pomembno je, da v posodo, v kateri pečemo prebranec, slanino oziroma klobaso dodamo proti koncu pečenja.
Prebranec ali prebranac je tradicionalna balkanska jed, v osnovi pripravljena iz belega fižola, čebule, soli, popra in olja. Peče se v ognjevarni posodi, pripravljen pa je, ko se zgosti oziroma postane kašast.
Med vrstami fižola nam je najbolj pri roki fižol tetovac. Ima bogat, oreškast okus in teksturo, zaradi česar je priljubljen v različnih juhah, enolončnicah in omakah. Uporablja se v številnih tradicionalnih balkanskih jedeh, kot so čorba, fižol v omaki, golaž in enolončnica. Prav tako se lahko uporablja v hladnih solatah.
Fižol tetovac je bogat vir beljakovin, vlaknin, vitaminov in mineralov ter je pomemben del prehrane v teh regijah.
Sestavine za prebranec s slanino
- 700 g suhega belega fižola
- 500 g čebule
- 200 ml oljčnega olja
- suhi majaron, timijan, zelena
- 2 polni žlici mlete, rdeče paprike
- peteršilj in lovor
- 2 stroka česna
- sol
- poper
- 6-7 rezin domače suhe klobase ali slanine
Postopek
1Fižol čez noč namočimo v vodi – dodamo je dvakrat več, kot je fižola. Zjutraj vodo izlijemo, nalijemo znova dvakrat več sveže vode in fižol začnemo kuhati. Kuha naj se 1 uro. Zrna ne smejo biti povsem kuhana. Ko je fižol kuhan, ga odcedimo in privarčujemo dobra 2 dcl vode, v kateri se je kuhal.
2Medtem ko se fižol kuha, čebulo narežemo na tanjše krogce, ji dodamo olje, suhe začimbe in pol kozarca sveže vode. Pustimo, naj se pokuha. Ko vidimo, da je nekaj vode izparelo, dodamo rdečo papriko in mešamo. Paprika in čebula se morata povezati, ko pa se začneta malo lepiti na dno posode, ugasnemo ogenj.
3Vzamemo ognjevarno ali glineno posodo in to, kar smo skuhali, damo noter. Torej plast čebule in plast fižola. V zmes dodajte lovorjev list, list peteršilja, res zmerno soli, saj bo slana že klobasa, ki jo bomo dali noter, ter po želji poper.Zalijemo z 2 dcl vode, ki nam je ostala od kuhanja fižola in vse premešamo.
4Ognjevarno ali glineno posodo damo v hladno pečico in jo prižgemo na 200 stopinj Celzija. Prebranec naj se peče približno 1 uro do 1 uro in pol oziroma dokler ne postane gost in kašast.
Prehranske vrednosti fižola
Fižol je zelo hranljiva hrana, ki vsebuje številne pomembne hranilne snovi:
Beljakovine: Fižol je odličen vir rastlinskih beljakovin. Vsebuje približno 20-25% beljakovin glede na suho težo, kar ga uvršča med eno najbolj beljakovinsko bogatih rastlinskih živil.
Vlaknine: Fižol je bogat z vlakninami, ki so pomembne za prebavo in splošno zdravje. Vlaknine pomagajo uravnavati prebavni sistem in lahko prispevajo k občutku sitosti.
Ogljikovi hidrati: Fižol vsebuje ogljikove hidrate, ki so pomemben vir energije. Vendar ima nižji glikemični indeks, kar pomeni, da ne povzroča hitrih nihanj krvnega sladkorja.
Vitamini: Fižol je dober vir vitaminov, zlasti vitaminov skupine B, kot sta folna kislina in tiamin. Prav tako vsebuje vitamin K.
Minerali: Fižol vsebuje številne minerale, vključno z železom, magnezijem, fosforjem in kalijem. Kalij je pomemben za uravnavanje krvnega tlaka.
Antioksidanti: Fižol vsebuje antioksidante, kot so flavonoidi in polifenoli, ki pomagajo zaščititi celice pred prostimi radikali in zmanjšujejo vnetje.
Nizko vsebnost maščob: Fižol ima nizko vsebnost nasičenih maščob, kar ga naredi za zdravo izbiro za tiste, ki želijo nadzorovati vnos maščob.
Koristi za srce: Redno uživanje fižola je povezano z zmanjšanim tveganjem za srčne bolezni in znižanim krvnim tlakom.
Nizka kaloričnost: Fižol ima razmeroma nizko kalorično vrednost, zato je odlična izbira za tiste, ki želijo ohranjati telesno težo.
Fižol je vsekakor pomemben del uravnotežene prehrane, zlasti za vegetarijance in vegane, saj je bogat vir rastlinskih beljakovin.