Zdravilno delovanje medu so poznali že stari Egipčani in Grki. V prvi svetovni vojni so ga uporabljali za celjenje ran, v tradicionalni kitajski medicini ga uporabljajo za vzpostavitev funkcije jeter, nevtralizacijo strupov in lajšanje bolečin. Velja za “naraven vir energije“, zato ga dodajamo vročim napitkom za ublažitev kašlja ali vnetja grla.
Žlička medu na dan je idealno sredstvo za dvig obrambne sposobnosti organizma. Med namreč vsebuje pomembne antioksidante, ki ustavljajo škodljivo delovanje prostih radikalov. Nekaj kapljic limoninega soka, pomešanih z žličko medu, pa je odlično zdravilo za vnetje grla.
Med pa ne deluje samo na notranje organe, temveč tudi na zunanjost telesa. Je hidroskopen, kar pomeni, da ima sposobnost, da nase veže vlago iz zraka. To pomaga pri hitrejšem celjenju ran in preprečevanju brazgotin.
Med je tudi sestavina mnogih izdelkov za nego kožo, zlasti hidratantnih krem in regeneratorjev za lase. Ker deluje pomirjevalno na kožo, ga dodajo otroškim kremam in izdelkom za nego občutljive kože. Kot blag antiseptik pa je tudi odlično sredstvo za blažitev vnetij, če ga nanesemo neposredno na prizadeto mesto.
Natančna sestava medu je odvisna od vrste cvetja in zemljišča, letnega časa in vremenskih pogojev v času, ko so ga čebele nabrale. Na splošno pa velja, da je temnejši med bogatejši z minerali.