Smilj ali nesmrtnost lahko poimenujemo rastlino, znano tudi kot Helichrysum italicum. Ta trajnica, ki ima rada vroče, suho podnebje, je avtohtono doma v južni Evropi in severni Afriki, ima srebrno-zelene liste in rumeno-oranžne cvetove, ki rastejo na dolgih steblih.
Iz smilja se pridobiva eterično olje, viskozna in prosojna tekočina z bogatim, sladkastim in zeliščnim vonjem, ki vsebuje številne koristne spojine. Uporablja se kot naravno zdravilo za številne težave, kot so glavoboli, prehladi, kašelj, vnetja, bolečine v mišicah in sklepih, kožne težave, aromaterapija.
Smiljovo eterično olje pomaga pri zdravljenju aken, pomirja razdraženo kožo, spodbuja obnavljanje celic in kožo pomlajuje.
Osebna izkaznica
Ime: laški smilj (Helichrysum italicum L.), tudi immortelle, suhocvetnica, nesmrtnica, everlasting
Nabiranje: cvetovi, listi
Kdaj nabiramo smilj?
V zdravilne namene se najpogosteje uporabljajo cvetovi in listi smilja. Cvetovi se nabirajo v začetku poletja, ko rastlina še povsem ne zacveti. V tem času je koncentracija eteričnega olja najvišja, zato so cvetovi najbolj učinkoviti za zdravljenje. Liste smilja pa se nabira skozi vse leto in uporablja za čaj. Predvsem pa se smilj nabira tam, kjer je čisto okolje.
Katere sestavine so v cvetovih smilja?
Smilj vsebuje več vrst koristnih sestavin, od katerih nekatere lahko pomagajo pri zdravljenju in negi telesa. Med najpomembnejšimi sestavinami smilja so:
Flavonoidi: Naravne spojine, ki imajo antioksidativne lastnosti in lahko pomagajo pri preprečevanju poškodb celic in zmanjšanju tveganja za različne bolezni.
Alfa-pinena: Naravna spojina, ki lahko pomaga pri lajšanju vnetij in spodbuja zdravje dihal.
Italidioni: Skupina spojin, ki imajo antioksidativne lastnosti in pomagajo pri zdravljenju vnetij in bolečin v telesu.
Neryl acetat: Sestavina, ki se uporablja v kozmetiki, saj lahko pomaga pri negi kože in las ter pri pomirjanju in sproščanju.
Tanini: Sestavine, ki lahko pomagajo pri zdravljenju kožnih težav, kot so akne, dermatitis in ekcem.
Kafra: Sestavina, ki se pogosto uporablja v izdelkih za nego kože, saj lahko pomaga pri pomirjanju kože in zmanjševanju vnetij.
Kdaj uporabljamo smilj?
Smilj obnavlja kožo, neguje opekline, blaži brazgotine, ki nastanejo po operacijah, celi rane in odrgnine, zmanjšuje strije.
Odličen je v boju proti gubicam ter pomaga koži, da je napeta in bolj mladostna. Krči žile in tkivo, odpravlja razširjene vene in popokane kapilare, učinkovit je pri razstrupljanju in se uporablja pri masažah za limfno drenažo. Pospešuje celjenje kožnih poškodb, zdravi kožne alergije, luskavico, rozaceo, dermatitis in problematično, aknasto kožo.
V ljudski medicini se eterično olje smilja uporablja še pri astmi in bronhitisu, pri težavah z jetri, ledvicami in trebušno slinavko, pri glavobolu in migrenah. Pomaga pri modricah in podplutbah, pri vnetjih in bolečinah v mišicah, išiasu, lajšanju krčev in artritisu. Deluje protistresno in antidepresivno, če kapljico eteričnega olja kaneno v kopel ali v inhalacijsko posodo.
Sušenje cvetov smilja
Za izdelavo mazila iz smilja se uporabljajo posušeni cvetovi smilja. Sveži cvetovi vsebujejo več vode in imajo krajši rok trajanja, zato se običajno posušijo, preden se uporabijo za pripravo mazila.
Poleg tega osušeni cvetovi boljše prenašajo svoje zdravilne lastnosti v olje kot sveži cvetovi. Če želite posušiti smilje, ga lahko obesite na suhem in zračnem mestu, da se posuši. Ko se cvetovi posušijo, jih lahko shranite v nepredušno zaprti posodi, dokler jih ne boste uporabili za izdelavo mazila ali drugega zdravila.
Cvetove smilja lahko sušimo na več načinov
- Sušenje na zraku: cvetove v majhnih grozdih obesite v suh, temen in zračen prostor. Ne obešajte jih preveč gosto, da se bodo lahko dobro posušili in ne bodo splesneli. Cvetovi se bodo posušili v nekaj dneh do enega tedna, odvisno od vlažnosti zraka in temperature. Ko se popolnoma posušijo, jih odstranimo z rastline in shranimo v papirnati vrečki.
- Sušenje v pečici: cvetove razporedimo v pekač in sušimo pri temperaturi 50-60°C)približno 2-3 ure. Prav tako jih shranimo v papirnati vrečki.
Ne glede na način sušenja, je pomembno, da se cvetovi popolnoma posušijo, preden jih uporabite za izdelavo mazila ali drugega zdravila.
Mazilo iz smilja z medom
Sestavine
- 100 g svežih cvetov smilja
- 400 ml oljčnega, jojobinega ali kokosovega olja
- 30 g čebeljega voska
- 1 žlica medu
- 20 kapljic eteričnega olja sivke (po želji)
Postopek
1Cvetove smilja položimo v stekleno posodo in prelijemo z oljem, da so cvetovi dobro pokriti. Posodo dobro zapremo, ovijemo z alu folijo in pustimo, da se cvetovi namakajo vsaj tri tedne. Posodo vsak dan pretresemo. Ne izpostavljamo je soncu, temveč hranimo v temnem, suhem prostoru, kjer se temperatura ne spreminja.
2Po treh tednih cvetove smilja odcedimo, olje seveda prihranimo. Vzamemo kakovostno kozico, vanjo vlijemo olje smilja in kozico počasi segrevamo na majhnem ognju. Dodamo tudi čebelji vosek in med. Mešamo, dokler se vosek in med ne stopita.
3Ko je vse stopljeno, kozico odstavimo z ognja in dodamo še eterično olje sivke, če smo se odločili, da ga uporabimo. Zmes prelijemo v kozarčke, najbolje iz temnega stekla, ali v posodice. Pustimo, da se popolnoma ohladi in strdi.
Tinktura iz cvetov smilja
Tinktura iz smilja se uporablja predvsem za zdravljenje ran, opeklin, vnetij, izpuščajev, ekcemov, ozeblin, modric. Smilj ima protivnetne in antibakterijske lastnosti, ki pomagajo zmanjšati vnetje, preprečiti okužbe in spodbujajo regeneracijo kože.
Sestavine
- sveži cvetovi smilja
- čisti alkohol (najmanj 40% alkohola)
- steklenico s tesno zaprtim pokrovom
- filter
Postopek
1Cvetove smilja nasekljamo in položimo v steklenico. Prelijemo jih z alkoholom, da jih popolnoma prekrije. Steklenico zapremo in jo postavimo na temno, suho mesto. Vsak dan jo pretresemo.
2Tinkturo pustimo, da se macerira 2 do 4 tedne. Po končanem maceriranju jo precedimo skozi filter ali gazo. Preostanek cvetov stisnemo in sok, ki nam ga dajo, prilijemo v stekleničke.
3Tinkturo shranite v temni steklenici na hladnem in suhem mestu.
Macerat iz smilja
Macerati so maščobni izvlečki iz zdravilnih rastlin, maceracija pa postopek, ko rastlino nekaj tednov namakamo v olju, medtem pa se njene učinkovine prenesejo v olje.
Smilj ima zelo malo eteričnih olj, zato ga v olju namakamo kar svežega. Če ga posušimo, se veliko hlapnih snovi, ki jih želimo ujeti v macerat, izgubi, saj izhlapijo. Kozarec, v katerem je macerat, vedno zavijemo v aluminijasto folijo in postavimo v prostor s čim bolj enakomerno, srednje toplo temperaturo. Nikar ga ne damo na sonce.
Sestavine
- sveže nabrani cvetovi smilja
- oljčno, jojobino ali mandljevo olje
- plastična cedilka in sterilna gaza
Postopek
1Cvetove smilja damo v stekleno skledo in jih z leseno kuhalnico dobro razdrobimo. Damo jih v stekleno posodo ter prelijemo z oljem. Iz olja ne sme gledati niti en rastlinski košček, da smilj ne napade plesen.
2Kozarec dobro zapremo in ga za vsaj 40 dni damo v suh, topel prostor. Vsak dan kozarec nežno pretresemo.
3Po pretečenem času olje precedimo skozi gazo, ki jo damo v plastično cedilko, nikakor kovinsko, da nam bo lažje. Prelijemo ga v več manjših stekleničk in shranimo v suhem in temnem prostoru.
Če bomo stekleničke pravilno shranili in uporabili kakovostna olja, bo macerat zdržal do tri leta.
Kako to, da svetujete ta mazilo uporabo posušenih cvetov, za macerat pa sveže? Mar ni voda tveganje tako za mazilo kot za macerat?