Puding iz sladkih in dišečih vrtnic je slastno presenečenje, ki je preprosto za pripravo, a pod pogojem, da so vrtnice neškropljene. Čeprav je nekaj sort vrtnic, ki se bolj pogosto uporabljajo v kulinariki, so dejansko vse vrtnice užitne. Damaščanska vrtnica je s svojo cvetno krono, ki spominja na obleke za plesanje flamenka, kraljica med užitnimi vrtnicami, takoj ob boku pa ji stojijo sorte conditorum, cvetoči navadni šipek, rugoza, gruss an teplitz, francoski šipek … Vrtnice rožnate in bele barve so najboljša izbira za gurmanske okuse.
Morda vas bo med vsemi sortami razočarala samo vrtnica temno rdeče barve, saj je njen okus bolj grenak kot sladek. Preverjeno! Na splošno pa so vse dišeče vrtnice odlične za kulinarične eksperimente. Naj le ne bodo škropljene.
Sušenje vrtnic
V jedeh lahko uporabljamo tako sveže nabrane kot posušene cvetne liste vrtnic. Če želimo vrtnice posušiti, je postopek čisto preprost. Cvetne lističe nabiramo v dopoldanskem času in v sončnem vremenu, saj nočemo, da so še polne rose. Trgamo samo cvetove, ki so se že odprli. Cvet otresemo, da preženemo žuželke, nakar z eno roko primemo pecelj, z drugo roko nežno stisnemo cvetne lističe, da se ločijo od peclja.
Polagamo jih na pladenj, ki smo ga obložili s papirjem, saj nočemo, da se med seboj prekrivajo. Sušimo jih v suhem prostoru, nikakor pa ne na sončni svetlobi. Suhi bodo v nekaj dneh. Ker se različne sorte vrtnic sušijo različno dolgo časa, vsako sorto sušimo ločeno od druge.
Posušene lističe hranimo v dobro zaprtem steklenem kozarcu v suhem in temnem prostoru. Zdrobimo ali stremo jih šele tik pred uporabo. Odlične bodo v čaju, kot dišava za omare in predale ali dišeč dodatek v kopeli.
Zakaj vrtnice tako zdravilno vplivajo na naše telo in duha?
- Aromaterapija: Vonj vrtnic pomirja in sprošča telo in duha. Vdihovanje vonja vrtnic pomaga pri zmanjševanju stresa, tesnobe in k izboljšanju razpoloženja.
- Antioksidanti: Vrtnice vsebujejo antioksidante, kot so vitamini C in E, ki pomagajo pri zaščiti celic pred oksidativnim stresom in prostimi radikali. Antioksidanti prispevajo k zmanjšanju vnetja, krepijo imunski sistem in ohranjajo zdravje kože.
- Prebava: Vrtnični listi vsebujejo naravne snovi, ki lahko pomagajo pri spodbujanju prebave. Vrtnični čaj ali infuzija vrtničnih listov lahko pomirja prebavne težave, kot so napihnjenost, krči in slabost.
- Koža: Vrtnična voda in ekstrakti iz vrtnic se pogosto uporabljajo v kozmetiki zaradi svojih vlažilnih, pomirjujočih in antioksidativnih lastnosti. Vrtnični izdelki pomagajo ohranjati zdravo in sijočo kožo ter zmanjšujejo rdečico, draženje in vnetja.
Sestavine za puding iz sladkih in dišečih vrtnic
- 500 ml mleka
- 4 žlice vrtničnih listov (svežih ali suhih)
- 4 žlice sladkorja
- 4 žlice koruznega škroba
- 1 žlička ekstrakta vanilje
- rožna voda (po okusu, po želji)
Postopek
1V manjšem loncu segrejemo mleko, da skoraj zavre. Za tem lonec odstranimo s štedilnika.
2V vroče mleko dodamo cvetove vrtnic in pustimo, da se namakajo približno 15 minut.
3Medtem v drugem loncu zmešamo sladkor in koruzni škrob.
4Mleko precedimo in odstranimo cvetove. Vlijemo ga v lonec s sladkorjem in koruznim škrobom in dobro premešamo, da se sestavine gladko združijo.
5Vrnemo lonec na štedilnik in ga segrevamo na srednji temperaturi. Nenehno mešamo, da preprečimo nastajanje grudic in da zmes postane gosta, gladka in kremasta. To običajno traja 5-7 minut.
6Ko se puding zgosti, odstranimo lonec s štedilnika. Dodamo ekstrakt vanilje in, če želimo, rožno vodo. Mešamo, da se sestavine enakomerno razporedijo.
7Puding prelijemo v posodice ali modelčke za puding. Pustimo ga, da se ohladi na sobni temperaturi, nato pa ga postavite v hladilnik za vsaj nekaj ur ali čez noč, da se popolnoma strdi.
Preden ga postrežemo, ga okrasimo s cvetovi vrtnic ali stepeno smetano.