Se vam kdaj zgodi, da operete perilo, pa na njem ostanejo madeži krvi, sadja, trave in podobno. Z nekaj preprostimi sestavinami lahko te madeže očistimo. Čudeže delajo predvsem soda bikarbona, sol, limona in alkoholni kis. Pa tudi lak za lase, pena za britje in zobna pasta. Poskušali smo zbrati najpogostejše madeže na enem mestu.
Madeži krvi
Madeže krvi nikoli ne spiramo s toplo, pač pa z mrzlo vodo, ki ji dodamo malo sode bikarbone. Če je nimate pri roki, pa madež namočite v sladko, gazirano pijačo (Cola, Sprite …) in pustite namočeno čez noč, nato operite v pralnem stroju. Neverjetno, ampak deluje. Za zasušene madeže uporabimo terpentin.
Mastni madeži
Na madež damo sodo bikarbono in ji pustimo, da ga vpije, nato speremo z detergentom za pomivanje posode.
Madeži od jajc
Prav tako jih ne spiramo s toplo voda, ampak posujemo s soljo, počakamo, da se posuši in operemo v stroju.
Barvni laki
Na madež nanesite terpentin (najprej preizkusite na skritem mestu), nato izperite z milnico.
Madeži katrana
Na madež nanesemo maslo ali margarino, podrgnemo in operemo z milnico.
Madeži od lepila
Namočimo jih v hladno mešanico alkoholnega kisa in vode, zatem izperemo.
Lepilni trak
Samo prelikamo, med likalno ploščo in tkanino pa položimo papirnato brisačo.
Vosek
Oblačila damo v vrečko in zmrzovalnik. Zmrznjen vosek postrgamo z oblačila, na madež, ki ostane, pa položimo papirnato brisačo in prelikamo, nakar operemo kot običajno.
Madeži kreme za čevlje
Na madež nanesemo jedilno olje, malo podrgnemo in operemo z detergentom za pomivanje posode.
Madeži ličil
Zelo enostavno jih očistimo s čistilom za steklo in papirnato brisačko. Prav tako je učinkovito sredstvo lak za lase.
Madeži črnila
Madeže črnila, tempera barvic in vodenih barvic namočimo v alkohol in pustimo delovati 30 minut, nato poškropimo z lakom za lase in operemo.
Madeže črnila lahko odstranimo tudi z mlekom. Čez noč madež potopimo v mleko, naslednji dan ga operemo kot običajno.
Madeži kemičnega svinčnika
Madež poškropimo z lakom za lase, posušimo in izperemo z mešanico kisa in vode.
Madež od flomastrov
Uporabimo mešanico kisa in špirita (1:1), nanesemo na madež, malo podrgnemo in takoj izperemo. Lahko pa nanesemo topel limonin sok, malo podrgnemo in izperemo.
Madež od trave
Na madež nanesemo razredčen limonin sok, pustimo nekaj časa in potem operemo. Ali pa madež podrgnemo z zobno pasto (ne gelom), posušimo in operemo. Še tretji način: madež namažite z glicerinom in ga pustite delovati 10 do 15 minut, zatem oblačilo operite.
Smola ali žvečilni gumi na oblačilih
Ni panike, oblačila s takimi madeži postavimo za 2 uri v zmrzovalnik in nato ga preprosto odlepimo.
Madeži od dezodoranta
Majico, bluzo ali srajco namočimo za dve uri v citronsko kislino (12 g na liter vode) ali v nerazredčen alkoholni kis. Zatem operemo.
Madeži na ovratnikih
Pomagal bo šampon. Namažimo ga na madeže in oblačilo damo v pralni stroj.
Blatni madeži
Za take madeže uporabimo surov krompir. Prerežemo ga na pol in podrgnemo po madežu, nato tkanino operemo.
Rdeče vino
Madež takoj polijemo z gazirano, mineralno vodo. Če je nimamo pri roki, bo prav tako dobra navadna, vendar hladna voda. Če smo pa na zabavi, kjer ni vode, ampak samo vino, rdeče vino pač polijemo z belim, ki nevtralizira rdečo barvo.
Rja
Madež namažemo z mešanico soli in limoninega soka ter posušimo na soncu.
Plesen
Madeže plesni namakamo v vročem pinjencu, nato speremo s hladno vodo.
Bananini madeži
Bananin madež je težko odstraniti. Ampak se da. Oblačilo položite na brisačo in madež nežno zdrgnite s polovico limone (barve morajo biti obstojne) ter ga posujte s soljo. Oblačilo (za nekaj ur) položite v plastično vrečko. Na koncu ga operite v skladu z navodili za vzdrževanje.
Borovnice
Madež namočimo v pinjenec, nato izperemo s hladno vodo in oblačilo operemo kot običajno.
Madež od paradižnikovih omak in paradižnika
Madež polijemo z alkoholnim kisom in takoj speremo. Ali pa madež obložimo z rezinami surovega krompirja, nakar izperemo s toplo milnico. Ali pa na madež nanesemo peno za britje (ne gela), počakamo, da se pena posuši in izperemo.
Madeži od sadja
Te madeže lahko precej enostavno očistimo na več načinov.
Mešanico alkoholnega kisa in limone v razmerju 1:1 nanesemo na madež, počakamo nekaj minut, zatem oblačilo operemo v pralnem stroju.
Prav tako deluje mešanica medicinskega alkohola in vode, razmerje je 3:1. Mešanico polijemo po madežu, pustimo nekaj časa, nakar oblačilo operemo kot običajno.
Če se popackamo na piknikih ali kje, kjer ni pri roki teh pripomočkov, madež posujemo s soljo, počakamo nekaj minut, nato speremo s hladno vodo.
Še eno učinkovito sredstvo za sadne madeže je soda bikarbona. Pomešamo jo z malo vode, da dobimo gosto pasto, to nanesemo na madež in pustimo delovati nekaj ur. Nato operemo v pralnem stroju.
Velja pa pravilo, da bomo madeže veliko lažje odstranili, če to storimo takoj. Zasušeni, stari madeže so veliko bolj trd oreh.