Brodet je zelo pogosta jed predvsem v obalnih krajih. Vsak kraj ima svoj recept in dandanes je brodet prava specialiteta. Izvor te ribje juhe je povsod enak, konec dneva so ribiči zbrali vse ribe, ki jih niso uspeli prodati in iz njih skuhali brodet. Nekateri pravijo, da mora brode vsebovati vsaj sedem različnih vrst morskih rib in sadežev. Uporabimo lahko različne ribe, več kot bo različnih, boljši bo naš brodet.
Sestavine
- 1 kg mešanih rib (škarpena, brancin, skuša, trilje, trske…)
- 250 g lignjev, sip in hobotnice
- 250 g kozic
- 250 g vongol
- 250 g klapavic
- 350 g svežega paradižnika
- 2 stroka česna
- 1 čebula
- 2 dl belega vina
- 1 dl belega vinskega kisa
- sol
- 0,4 dl oljčnega olja
Priprava
1Najprej očistimo ribe, lahko jim tudi odstranimo kosti, ampak ni nujno. Večje ribe narežemo na manjše filete. Vse ribe damo na krožnik in potresemo z malo soli.
2V večji ponvi segrejemo oljčno olje in na njem popražimo nasekljano čebulo in česen. Dodamo vinski kis, ki bo preprečil, da bi ribe razpadle. Kuhamo nekaj minut.
3Paradižnik potopimo v vrelo vodo, ga olupimo, odstranimo semena in narežemo na kocke. Skupaj s peteršiljem ga dodamo v ponev. Dolijemo belo vino, malo vode ali ribje osnove, malo posolimo in pustimo, da zavre.
4V omako dodamo sipe, hobotnico in lignje, pokrijemo, znižamo temperaturo in kuhamo 15 minut.
5Dodamo kozice, nato postopoma še ribe, začnemo z največjimi. Pokrito dušimo še četrt ure, ne da bi juho mešali ali obračali ribe. Naj se ribe kuhajo v sopari.
6Po petnajstih minutah dodamo še očiščene školjke, pokrijemo in počakamo, da se odprejo. Neodprte školjke zavržemo.
7Ponev odstranimo z ognja in pokrito pustimo še nekaj minut. Postrežemo s kosom opečenega kruha, ali še bolje, s polento.