Hrustljavi spomladanski zavitki so odličen prigrizek ali predjed iz ocvrtega riževega testa, polnjenega z zelenjavo in, seveda, tudi mesom ali morskimi sadeži. Po navadi jih uživamo v kitajskih restavracijah, postrežene s sojino omako, a sedaj si jih lahko pripravimo sami.
Spomladanske zavitke se je tradicionalno pripravljalo ob začetku pomladi, ko so nam na voljo sveža zelenjava in zelišča. Riževo testo, ki ga uporabljamo za pripravo spomladanskih zavitkov, je zelo tanko in krhko, zato se nadev lepo vidi skozi.
Hrustljavi spomladanski zvitki so odličen način za uživanje sveže zelenjave in eksotičnih okusov. Lahko jih prilagajate svojemu okusu tako, da dodate različne zelenjave ali začimbe.
Vsekakor pa je njihov značilni okus harmonična kombinacija slanega, svežega in pikantnega.
- Sveža zelenjava: Zelena čebulica, korenček, stročji fižol, špinača, kaljeni fižolovi zrni in koriander dodajo svežino in hrustljavost. Okusi teh sestavin so rahlo sladki in zemeljski.
- Ingver: Ingverjev okus je rahlo pekoč in pikanten, kar doda jedi živahnost, osvežujočo aromo in okus.
- Menta in koriander: Sveža meta in koriander prispevata osvežujoče note in aromatične plasti, ki popestrijo okus.
- Sojina omaka: Svetla sojina omaka poskrbi za slanost in umamijev okus. Dodate lahko tudi malo druge omake, kot je tajska ribja omaka, za še boljši okus.
- Riževi rezanci: Riževi rezanci so nevtralni v okusu, vendar dodajo teksturo in rahlo sluzasto konsistenco nadevu.
- Testo za zavijanje: Testo za zavijanje je nevtralnega okusa, hrustljavo in se lepo zapeče, kar poudari teksturo hrustljavih spomladanskih zvitkov. Uporabite kupljeno riževo testo za zavijanje. Lahko pa uporabite tudi listnato testo, če riževega testa ni na voljo.
- Jajčni beljak: Jajčni beljak, ki se uporablja za lepljenje robov zavitkov, zagotavlja, da se zvitki lepo spečejo in postanejo hrustljavi.
Vse sestavine skupaj ustvarjajo popolno ravnotežje med slanimi, svežimi, začinjenimi in pečenimi okusi, kar naredi hrustljave spomladanske zvitke zelo priljubljene.
Prehranska vrednost recepta za hrustljave spomladanske zavitke
En hrustljav spomladanski zavitek, če uporabljate listnato testo, ima:
- Kalorije: Približno 50-60 kalorij na zavitek.
- Beljakovine: Približno 1-2 grama beljakovin na zavitek.
- Ogljikovi hidrati: Približno 8-10 gramov ogljikovih hidratov na zavitek.
- Maščobe: Približno 1-2 grama maščob na zavitek.
- Vlaknine: Približno 1-2 grama vlaknin na zavitek.
Sestavine za hrustljave spomladanske zavitke
- 25 g riževih rezancev
- 1 žlička sveže ingverjeve korenine
- 2 mladi čebulici
- 50 g korenčka
- 50 g stročjega fižola
- 25 g mladih špinačnih listov
- 50 g svežih kaljenih fižolovih zrn
- 1 žlica sveže mete
- 1 žlica svežega koriandra
- 2 žlici svetle sojine omake
- 20-24 kosov kupljenega riževega testa za zavijanje; če nam ni na voljo, uporabimo listnato testo
- 1 jajčni beljak
Postopek
1Rezance namakamo po navodilih. Oplaknemo jih in odcedimo. S škarjami jih narežemo na kratke koščke.
2Segrejemo vok in vanj zlijemo žlico olja. Primešamo drobno narezano ingverjevo koreniko in čebulo ter pražimo minuto. Dodamo na drobno narezan korenček in stročji grah in pražimo 5 minut. Primešamo še sesekljano špinačo, kaljen fižol, sesekljano meto, koriander, sojino omako in rezance ter pražimo še 2 minuti. Pustimo, da se ohladi.
3Kos testa položimo na mizo. Na sredino damo žlico nadeva. List prepognemo tako, da povsem obdamo nadev. Na obeh straneh ga spodvijemo in tesno zavijemo. Robove pomažemo z rahlo stepenim beljakom, da se zlepijo.
4Vok do polovice napolnimo z oljem in ga segrejemo na 180 stopinj. Zvitke cvremo 3-4 minute, da se zlato zapečejo in postanejo hrustljavi. Odcedimo jih na papirnati brisački.
Če te zanima …
… kaj je umami okus:
Umami je eden od petih osnovnih okusov, poleg sladkega, kislega, grenkega in slanega. Izraz “umami” izhaja iz japonskega jezika in pomeni “okusnost” ali “okusna slanost”. Umami je okus, ki ga občutimo, ko jemo hrano, ki vsebuje glutamat ali druge snovi, ki aktivirajo receptorje za umami na jeziku.
Glavne značilnosti okusa umami vključujejo:
- Slanost: Okus umami je pogosto povezan s slanostjo, vendar ni enak slanemu okusu. Namesto tega gre za nekakšno “globino” slanega okusa.
- Polnost okusa: Umami daje hrani polnost in globino okusa. Poudarja naravne arome in izboljšuje okusnost jedi.
- Mesnat okus: Okus umami je pogosto povezan z mesnatim okusom, zato ga pogosto najdemo v mesnih jedeh, juhah in omakah.
- Naravno prisoten: Umami je naravno prisoten v številnih živilih, vključno s paradižniki, siri, ribami, gobami, sojino omako, miso pasto in številnimi drugimi.
Dodajanje sestavin, kot sta paradižnikova omaka ali nariban parmezan, poveča umami okus v hrani.
… katera hrana ima okus umami:
- Paradižniki: Paradižniki so eden najbolj prepoznavnih virov umami okusa. Ta okus je še bolj izrazit v kuhanem paradižniku in paradižnikovih omakah.
- Siri: Sire, zlasti starane sire, odlikuje bogat umami okus. Parmezan je ena najbolj znanih izbir za izboljšanje okusa z umamijem.
- Ribe in morski sadeži: Ribe, kot je tuna, školjke in kozice, vsebujejo naravno umami. Tudi suši, ki vsebuje sojino omako, je znan po svojem umami okusu.
- Gobe: Gobe, zlasti šiitake in gobove sorte, so odličen vir umamija. Sušene gobe vsebujejo še bolj izrazit okus umamija.
- Miso pasta: Ta japonska pasta je izdelana iz fermentirane soje in ječmena ter je znana po svojem izrazitem okusu umamija.
- Sojina omaka: Sojina omaka je klasičen vir umami okusa in se pogosto uporablja v azijski kulinariki.
- Kislo zelje: Kislo zelje prav tako vsebuje naravni umami okus, zato je pogosta sestavina v jedeh, kot je sarma.
- Kombu alge: To je vrsta morske alge, ki se uporablja za pripravo dashi, japonske jušne osnove.
- Svinjina in govedina: Meso lahko vsebuje naravni okus umamija, še posebej, če je starano ali dimljeno.
- Česen in čebula: Česen in čebula, zlasti ko sta prepražena, dajeta hrani bogat okus umamija.
- Zrele oljke: Zrele oljke, zlasti črne sorte, vsebujejo naravni umami okus.
- Sveža zelenjava: Nekatere vrste zelenjave, kot je koromač, paprika in špinača, vsebujejo tudi naravni okus umamija.