Pehtranova potica

Znam svetuje

Pehtranova potica je edinstvena potica, kjer se tradicionalna slovenska sladica sreča z aromo in šarmom pehtrana. Ta slastna potica vas bo očarala s sočnim nadevom, ki ga sestavljajo pehtran, skuta in sladkor, zavitim v mehko in puhasto testo. Okusna in zapeljiva, ta jed prinaša tradicijo in inovacijo v enem ugrizu.

Sestavine za pehtranovo potico

Testo

• 700 g gladke bele moke za vzhajano testo
• 100 g masla
• 100 g sladkorja
• 4 rumenjaki
• 50 g kvasa
• žlička soli
• 1 vrečka vaniljevega sladkorja
• naribana lupinica 1 neškropljene pomaranče
• 1/2 litra mleka

Nadev

  • 70 g masla
  • 1dl kisle smetane
  • 200 g pasirane skute
  • 4 beljake
  • 120 g sladkorja
  • 2 večja šopka pehtrana
  • malo kruhovih drobtinic po potrebi

Postopek

1Moko presejemo v večjo skledo, na sredini naredimo jamico in vanjo nadrobimo kvas. Dodamo žličko sladkorja in približno 2 decilitra mlačnega mleka. Malo premešamo in pustimo, da kvas vzhaja.

2V manjšo skledo damo rumenjake, sol, raztopljeno maslo, sladkor, vaniljev sladkor in 2 decilitra mlačnega mleka. Z električnim mešalnikom mešamo toliko časa, da se sladkor raztopi. Dodamo še pomarančno lupinico in še malo premešamo.

3Ko je kvas vzhajal, pričnemo mesiti testo. Najlažje nam bo, če uporabimo mešalnik z nastavkom za gnetenje. Če ga nimamo, stepamo s kuhalnico. Med mešanjem počasi prilivamo jajčno zmes. Gnetemo toliko časa, da dobimo gladko, mehko in zračno testo, ki se ne sme lepiti na prste. Po potrebi dolivamo preostalo mleko.

4Testo stresemo na pomokano desko, naredimo hlebček, ga pomokamo po vrhu, pokrijemo s prtičkom in pustimo vzhajati eno uro, da naraste na dvojno količino.

5Medtem pripravimo nadev. Skuti dodamo kislo smetano, sladkor in sesekljan pehtran, dobro premešamo. Iz beljakov stepemo trd sneg, lahko mu dodate ščepec soli in žlico mrzle vode, bo lažje. Sneg nežno vmešamo v pehtranovo maso. Nadev mora biti lepo mazljiv, če je preredek, mu dodamo žlico ali dve drobtin.

6Vzhajano testo razvaljamo na prst debelo. Premažemo ga s stopljenim maslom in enakomerno namažemo z nadevom. Testo tesno zvijemo in oblikujemo okrogel štrukelj. Pekač obložimo s peki papirjem in nanj položimo potico. Na toplem jo pustimo vzhajati toliko časa, da se njen volumen podvoji, približno eno uro. Ko potica dovolj vzhaja, jo večkrat prebodemo s pletilko, da spusti zrak, ki se je nabral med vzhajanjem. Pomembno je, da jo prebodemo skozi in skozi, da se ne bo delila na plasti. Premažemo jo s stepenim beljakom  in postavimo v pečico, ki smo jo ogreli na 170°C. Pečemo jo 50-60 minut, dokler ni skorja lepo zlato rjava.

7Pečeno potico vzamemo iz pečice in jo nekaj časa pustimo v pekaču. Nato jo obrnemo na desko in potresemo s sladkorjem v prahu. Preden jo narežemo, počakamo, da se povsem ohladi.

Ali ste vedeli?

Pehtran je zelišče, ki je znano po svoji edinstveni aromi in okusu, ter se pogosto uporablja v kulinariki in tradicionalni medicini. Tu je nekaj zanimivosti o pehtranu:

Aromatična rastlina: Pehtran je zelišče, ki izvira iz Sredozemlja in spada v družino krhlika. Znana je po svoji močni aromi in svežem, nekoliko sladkastem okusu.

Dve vrsti pehtrana: Obstajata dve glavni vrsti pehtrana – francoski pehtran (Artemisia dracunculus var. sativa) in ruski pehtran (Artemisia dracunculus var. inodora). Francoski pehtran je bolj priljubljen v kulinariki zaradi svoje močne arome.

Uporaba v kulinariki: Pehtran se pogosto uporablja v različnih kuhinjah po svetu, še posebej v francoski kulinariki. Uporablja se za dodajanje okusa omakam, juham, solatam, ribam in perutnini.

Lahko se goji v loncih: Pehtran je lahko prilagodljiv in se lahko goji v loncih ali vrtu. To omogoča, da ga ljudje vzgajajo doma in ga imajo pri roki za kulinarično uporabo.

Tradicionalna medicinska uporaba: Pehtran ima v nekaterih tradicionalnih medicinskih praksah vlogo pri spodbujanju apetita in izboljševanju prebave. Prav tako se je uporabljal za zdravljenje blage nespečnosti.

Vsebuje hranilne snovi: Pehtran vsebuje različne hranilne snovi, vključno z vitaminom A, C, K, folno kislino, železom, magnezijem, kalcijem in mangano.

Aromatično olje: Iz pehtrana se pridobiva tudi eterično olje, ki se lahko uporablja v aromaterapiji zaradi svojega pomirjujočega vonja.

Povezava s francosko kuhinjo: Francoska kuhinja pehtran uporablja v številnih klasičnih jedeh, kot je bearnska omaka, in v tradicionalni francoski mešanici zelišč, znani kot “fines herbes.”

Praznik pehtrana: V Franciji obstaja celo praznovanje, imenovano “Fête de l’Estragon” ali “Praznik pehtrana,” ki poteka v juliju in avgustu ter vključuje različne dogodke, povezane s kulinariko in kulturo pehtrana.

Pehtranov liker: Poleg kulinarične uporabe je pehtran priljubljena sestavina tudi v pripravi likerjev, vključno s pehtranovim likerjem, ki ga lahko pripravite doma.

Pehtran je tako v kulinariki kot tudi v tradicionalni medicini dragocena rastlina z zanimivo zgodovino in številnimi uporabnimi lastnostmi.

PUSTITE KOMENTAR

Prosim vnesite svoj komentar!
Prosimo, vnesite svoje ime tukaj

Vedno sveže

Sorodni recepti

Ne prezrite