Sojini polpeti so nasitna jed, v kateri so poleg sojinih kosmičev še ovseni kosmiči, semena, čebula in kruh.
Soja je bogata z izoflavoni, ki uravnavajo hormone v telesu. Znižuje slab holesterol in preprečuje pridobivanje odvečnih kilogramov. Je odličen vir pustih beljakovin ter ima manj kalorij in nasičenih maščob kot meso. Če jo uporabljamo kot zamenjavo za meso, s sojinimi izdelki lažje nadziramo telesno težo, če pa okusne polpete pripravimo še brez cvrtja v maščobi, lahko ob vsakem grižljaju uživamo brez slabe vesti.
Sestavine za sojine polpete
- 150 g sojinih kosmičev
- 50 g mletih ovsenih kosmičev
- 50 g mletih bučkinih semen
- 100 g starega kruha ali 50 g polnozrnatih drobtin
- 70 g sveže naribanega parmezana* (po želji)
- 1 srednje velika čebula
- 2 stroka česna
- 1-2 jajci* (po želji)
- 100 ml oljčnega olja
- 5 vejic peteršilja
- žlička bio kurkume
- žlička suhega kopra
- sol
- poper
Postopek
1Pripravimo posodo, v kateri bomo zmešali sestavine za naše polpetke. Pod toplo vodo speremo sojine koščke in jih stresemo v posodo. Dodamo mlete ovsene kosmiče in mleta bučkina semena. Vanjo nalijemo toliko vroče vode, da ta sega centimeter nad vse sestavine. Solimo, popramo po okusu, dodamo, kurkumo in koper ter premešamo. Tako pripravljeno zmes pustimo počivati od 10-15 minut, da sojini in ovseni kosmiči vpijejo vso tekočino. V kolikor se vam zdi, da so sestavine vpile veliko tekočine in je masa suha, po občutku dodajte dodatno žlico ali dve tekočine.
2Na kuhinjski deski drobno narežemo oziroma nadrobimo star kruh. V kolikor pri pripravi polpet ne uporabljamo starega kruha, pri zgoraj opisanem postopku k zmesi dodamo tudi krušne drobtine. V tem primeru bomo zmesi morali dodati še nekaj tekočine, da masa za polpete ne bo presuha, lahko pa krušne drobtine v navedeni količini izpustite iz recepta in jih uporabite zgolj kot dodatek za uravnavanje gnetljivosti mase za polpetke.
3Olupimo čebulo in jo drobno sesekljamo. Česen narežemo na rezine. V ponvi segrejemo oljčno olje in vanj stresemo drobno sesekljano čebulo. Pražimo na zmerni temperaturi približno 5 minut. Dodamo na lističe narezan česen, premešamo in pražimo še približno minuto, da česen zadiši. V ponev dodamo na koščke nadrobljen kruh in vse skupaj pražimo še 2-3 minute.
4V posodico ali na leseno podlogo grobo naribamo parmezan in drobno nasekljamo peteršilj. Pečico segrejemo na 200°C.
5Popraženo čebulo in kruhove koščke dodamo k masi za polpetke. Dodamo jajce, parmezan in drobno nasekljan peteršilj ter premešamo. V primeru, da je masa presuha dodamo toliko tekočine, da masa postane primerno gnetljiva.
6Pripravimo pekač, ki ga obložimo s peki papirjem. Oblikujemo polpete in jih zlagamo na pekač. V ogreti pečici pečemo 15 minut oziroma toliko časa, da se zlato-rjavo zapečejo.
Nasvet
Primerno gnetljivost mase za polpetke uravnavamo z dodajanjem tekočine – če pa je masa preveč mokra, dodamo suhe sestavine. Jajca v maso dodamo po želji. Polpetke fantastično uspejo tudi brez jajc. Še začimbe v zmesi lahko prilagajamo po želji.
*Iz recepta lahko brez slabe vesti izpustimo sveže nariban parmezan in jajca ter si pripravite veganske sojine polpete.