Špinačna juha

Znam svetuje

Špinačna juha z vmešanim jajcem je vedno slastna odločitev, ko želimo pogreti dušo in telo. Špinača je nežna listnata zelenjava, ki je ne smemo kuhati predolgo, da ohranimo čim več hranilnih snovi.

  1. Vitamini: Špinača je bogata z vitamini, zlasti vitamini A, C in K. Vitamin A je pomemben za zdravje vida in imunskega sistema. Vitamin C je antioksidant, ki pomaga pri zaščiti celic pred poškodbami prostih radikalov ter spodbuja zdravje kože in imunskega sistema. Vitamin K je ključen za strjevanje krvi in zdravje kosti.
  2. Minerali: Špinača vsebuje pomembne minerale, kot so železo, kalcij, magnezij in kalij. Železo je bistvenega pomena za tvorbo hemoglobina in prenos kisika v telesu. Kalcij je ključen za zdravje kosti, magnezij pomaga pri delovanju živčnega sistema in mišic, kalij pa je pomemben za uravnavanje krvnega tlaka in ravnotežja elektrolitov.
  3. Antioksidanti: Špinača je bogata z antioksidanti, kot so beta-karoten, lutein in zeaksantin. Ti antioksidanti pomagajo pri zaščiti celic pred oksidativnim stresom, ki ga povzročajo prosti radikali. Prav tako se verjame, da lutein in zeaksantin koristno vplivata na zdravje oči.
  4. Prehranske vlaknine: Špinača vsebuje prehranske vlaknine, ki so pomembne za prebavo in zdravje črevesja. Prehranske vlaknine prispevajo k boljši prebavi, uravnavajo raven sladkorja v krvi ter pomagajo pri nadzoru telesne teže.
  5. Fitokemikalije: Špinača vsebuje različne fitokemikalije, kot so flavonoidi in fenolne spojine, ki imajo antioksidativne in protivnetne lastnosti. Te spojine so lahko koristne pri zmanjševanju tveganja za bolezni srca, nekatera rakava obolenja in druge kronične bolezni.

Sestavine za špinačno juho

  • 1 kg špinače
  • 2 žlici olja
  • 1 žlica moke
  • 2 stroka česna
  • 2 dcl jogurta
  • 1 jajce
  • poper
  • sol
  • nariban muškatni orešček

Postopek

1Špinačo očistimo, dobro operemo in zrežemo na rezance. Zavremo liter vode in jo v kropu na hitro blanširamo. Špinačo odcedimo, vodo pa prihranimo.

2V kozici segrejemo olje in na njem dušimo špinačo približno 15 minut. Dodamo na drobno sesekljan česen, ko ta zadiši, pa še moko in rdečo papriko. Ko tudi to spremeni barvo, dodamo vodo – ravno toliko, da je špinača pokrita. Če želimo bolj redko juho, prilijemo več vode. Kuhamo še približno 15 minut.

3Lonec odstavimo in previdno prelijemo juho v sekljalnik, kjer jo zmiksamo ali pa jo kar v kozici zmiksamo s paličnim mešalnikom.

4Na koncu juho začinimo z vmešanim jajcem, solimo, popramo in ponudimo z jogurtom.

PUSTITE KOMENTAR

Prosim vnesite svoj komentar!
Prosimo, vnesite svoje ime tukaj

Vedno sveže

Sorodna vsebina

Ne prezrite