Ste pripravljeni na čaroben okus Italije v vsakem grižljaju? Naš recept za amarette, piškote iz beljakov, bo vaše brbončice popeljal na nepozaben kulinarični potovanje. Ti nežni piškoti so priljubljeni po vsem svetu in se ponašajo s hrustljavo zunanjostjo in mehko notranjostjo, ki vas bo popolnoma očarala.
Amaretti so odlični sami po sebi, v kombinaciji s kavo ali čajem pa postanejo prava poslastica.
Amaretti so sladki italijanski piškoti, ki so znani po svoji hrustljavi zunanji skorji in mehki, rahlo lešnikovi notranjosti. Njihova zgodovina sega nazaj v čas in ima korenine v Italiji, kjer so postali priljubljena slaščica.
Amaretti izvirajo iz Lombardije na severu Italije. Ime “amaretti” izhaja iz italijanske besede “amari,” kar pomeni grenki. Ta izraz se nanaša na osnovno sestavino amarettov, ki je grenki mandelj. Kljub temu, da imajo grenke mandlje v osnovi, so piškoti zaradi dodatka sladkorja in drugih sestavin znani po svoji sladkosti.
Prvi zapisi o amarettih segajo nazaj v 18. stoletje. V tistem času so jih pripravljali v samostanih in zdraviliščih za bolnike. Amaretti so bili znani po svojem lahkem okusu in sposobnosti, da pomagajo pri prebavi.
Obstaja več različnih vrst amarettov, vključno s trdimi in mehkimi. Trdi amaretti so bolj hrustljavi, medtem ko so mehki amaretti bolj podobni češnjevim paradižnikom. Oba sta priljubljena, vendar se razlikujeta v teksturi.
Amaretti so postali zelo priljubljeni po vsej Italiji in presegli meje države. Danes jih najdemo po vsem svetu in so priljubljeni tako med ljubitelji italijanske kulinarike kot tudi med tistimi, ki iščejo edinstveno sladico.
Amaretti so postali nepogrešljiv del italijanske sladke kulinarike, ki se uporabljajo v številnih slaščicah, vključno s tiramisujem in pannacotto. Njihova zgodovina bogati okus te klasične italijanske poslastice.
Sestavine za amarette, piškote iz beljakov
- 300 g olupljenih mletih mandljev
- 5 g olupljenih grenkih mletih mandljev
- 300 g sladkorja
- 3 beljaki
- 100 g sladkorne sipe za posip
Postopek
1V skledi zmešamo mlete mandlje in sladkor.
2Beljake stepemo v čvrst sneg. Da se lažje stepejo, jim dodamo ščepec soli in žličko mrzle vode.
3Pečico predgrejemo na 160 °C, pekač obložimo s peki papirjem.
4Sneg dobro vmešamo v zmes iz mandljev in sladkorja. Iz mase oblikujemo kroglice orehove velikosti in jih v primerni razdalji polagamo na pekač.
5V srednji legi pečemo 30 minut oziroma dokler se svetlo rumeno zapečejo – lahko so tudi nekoliko razpokani.
6Še tople posipamo s sladkorno sipo in dobro ohladimo ter jih šele ohlajene ločimo od peki papirja.
7Ko se ohladijo, jih shranimo v zaprti škatli, tam nas bodo počakali do dveh tednov.
8Iz teh sestavin spečete približno 35 kosov.