Japonski cheesecake ni tipiček cheesecake, ki ga poznamo z različnimi okusi. Je puhasta in lahka sladica, ki seveda izvira iz Japonske. Narejen je s kombinacijo kremnega sira, sladkorja, jajc, moke, škroba in dodatka nekaterih drugih sestavin, kot so maslo in limonina lupinica. Tekstura postane mehka, lahka, puhasta in zračna. Ko je pečen, se japonski cheesecake rahlo zlato zapeče na vrhu, medtem ko ostane mehak in kremast v notranjosti. Zaradi svoje mehkobe se občasno imenuje kar “oblakova torta”. Japonski cheesecake je priljubljen po vsem svetu in ga lahko najdemo v številnih slaščičarnah in specializiranih trgovinah s pekovskimi izdelki.
In zakaj je tako puhast in lahek?
- Dodatek stepenih beljakovin: Pri pripravi japonskega cheesecakea se beljaki stepajo v trd sneg in nato previdno vmešajo v maso kremnega sira, da se zrak ujame v testo in ustvari puhasto strukturo.
- Nizka temperatura pečenja: Japonski cheesecake se peče pri nižji temperaturi kot tradicionalni cheesecake. Nižja temperatura omogoča počasno in enakomerno pečenje ter preprečuje, da bi se cheesecake preveč strdil in poškodoval svoj puhast značaj.
- Uporaba pare med pečenjem: Med pečenjem japonskega cheesecakea se uporablja metoda pare, kar pomaga ohraniti vlažnost, preprečuje prehitro sušenje in nastajanje trde skorje. Para pomaga ohranjati teksturo cheesecakea mehko in puhasto.
- Uporaba moke: Dodatek moke v testo japonskega cheesecakea pomaga stabilizirati strukturo in prispeva k puhasti teksturi.
Sestavine za japonski cheescake
- 1 dcl mleka
- 6 rumenjakov
- 250 g kremnega sira
- 70 g sladkorja
- 55 g moke
- 25 g koruznega škroba
- 60 g masla
- 1/4 žličke soli
- 1 žlička limoninega soka
- 2 žlički limonine lupinice
Beljakov sneg
- 70 g sladkorja
- 1/4 žličke vinskega kamna
- 8 beljakov ali 260 g beljakov
Postopek
1Uporabimo okrogli pekač za torte, ga namastimo in na dno položimo peki papir. Pečico ogrejemo na 205 stopinj Celzija, in sicer oba grelca.
2Naredimo vodno kopel in v njej raztopimo kremni sir z maslom. Ko se vse stopi in postane gladko, odstavimo s štedilnika in ohladimo na sobno temperaturo.
3Rumenjake penasto umešamo, jim dodamo polovico sladkorja in ko se sladkor stopi, v rumenjake med stalnim mešanjem postopoma dodajamo stopljen kremni sir z maslom. Dobro premešamo.
4V kozico damo maslo in mleko in segrevamo, da se maslo popolnoma raztopi. Odstavimo in ohladimo do mlačnega ter v tekočino vmešamo kremni sir z rumenjaki. Dodamo limonino lupinico, limonin sok in 1/4 žličke soli ter ponovno premešamo.
SDodamo tudi presejano moko s škrobom. Vse skupaj zares dobro zmešamo, da bo masa gladka, brez grudic. Če je zmes pregosta, jo damo v vodno kopel in mešamo, dokler ni spet voljna.
6Beljake skupaj z vinskim kamnom in ščepcem soli stepamo v čvrst sneg. Med mešanjem dodajamo preostanek sladkorja. Najprej prvo tretjino snega dodamo v sir in ga nežno vmešamo, dodamo še drugo tretjino in ponovno vmešamo ter postopek ponovimo z zadnjo tretjino beljakovega snega. Mešanje naj bo nežno.
7Pečico segrejemo na 160 stopinj Celzija. Pekač premera 20 do 22 cm namastimo z maslom ali oljem in ne pozabimo na robove. Če želimo, uporabimo peki papir. Dno pekača obložimo s krožno izrezanim peki papirjem, notranje stranice pa s pravokotnimi trakovi peki papirja.
8V pekač nežno vlijemo pripravljeno mešanico in pekač malo potolčemo. V večji pekač nalijemo vročo vodo, da ustvarimo vodno kopel. Vanjo postavimo naš manjši pekač s testom. Vodna kopel mora segati do polovice torte.
9Prvih 10min peke naj bo pečica naravnana na 200 stopinj, nato 8 minut na 180 stopinj in zadnjih 30 minut na 140 stopinj Celzija. Japonski cheescake je pečen, ko se po vrhu zlato-rjavo obarva.
Ko čas pečenja preteče, ugasnemo temperaturo, vendar pekač še okoli 10 minut pustimo v pečici. Ko ga vzamemo iz pečice in iz vodne kopeli, ga še pustimo v pekaču, v katerem se je pekel, dokler se popolnoma ne ohladi. Potem čez pekač položimo peki papir in cheescake obrnemo na glavo. Kar je bilo spodaj, je sedaj zgoraj. Potrežemo ga še toplega in mehkega ali ohlajenega do hladnega, le da bo pri tem izgubil nekaj svoje puhavosti.
Nasvet, kako odpraviti težave, ki nastanejo pri peki japonskega cheescakea
- Če kolač poči, je morda temperatura previsoka, saj ima nenazadnje vsaka pečica svoje lastnosti in muhe. Prekrijte razpoko z dekoracijo ali pa jo sprejmite. Kolač bo še vedno okusen.
- Če je kolač puhast na vrhu, vendar gost na dnu, niste dovolj dobro zmešali končne zmesi. Pazite, da dobro vmešate stepene beljake v zmes rumenjakov, dokler ne dobite goste in kremaste zmesi, v kateri se le minimalno vidi sled stepenih beljakov.
- Če se kolač sploh ne dvigne v pečici, je lahko bila začetka temperatura prenizka, beljaki preveč ali premalo stepenih (potrebujemo čvrste vrhove beljakov), ali pa ste končno zmes prekomerno mešali – mora biti gosta, podobna mlečni peni.
- Če kolač nima zapečene vrhnje plasti, je mogoče bila temperatura prenizka. Poskusite vrhnjo plasti kolača nekaj časa peči pod žarom, da dobite zlato-rjavo barvo, podobno karamelizirani skorji. Prav tako poskrbite, da se kolač peče v sredini pečice in da je papir za peko na obroču kolača pravilno nameščen.