Ni boljšega, kot je dobra domača patička.
Sestavine za domačo orehovo potico
Testo
- 600 g bele moke
- 1 žlička soli
- 3 rumenjake
- 80 g sladkorja
- 1 žlica ruma
- 3 dl toplega mleka
- 80 g masla
Orehov nadev
- 400 g mletih orehov
- 2 žlici drobtin
- 200 g sladkorja
- 1/2 žličke mlete kave
- 120 g masla
- 2,5 dl vrelega mleka
Kvasec
- 30-40 g kvasa
- 1/2 dl vrelega mleka
- 1/2 žličke sladkorja
Postopek
Orehov nadev
1Orehe zmešamo z drobtinami, sladkorjem, kavo in stopljenim maslom. Prilijemo toliko vrelega mleka, da je nadev gost, in pustimo na toplem pokritega vsaj pol ure. Preden namažemo potico, vmešamo v nadev rumenjake, rum in trd beljakv sneg. Če je nadev mehak, je potica rada špehasta, zato prihranimo nekaj mletih orehov, da z njimi potresemo nadev, preden začnemo potico zavijati.
Kvašeno testo za potico
2Moko presejemo v skledo, da jo prezračimo. Naredimo jamico in vanjo vlijemo v sladkanem toplem mleku stopljen kvas. Pomešamo z malo moke in pustimo da 2 minuti vzhaja. V moko ob strani damo sol, rumenjake, sladkor, rum in počasi prilivamo mleko ter zamesimo testo. K mesenju počasi dodamo vse sestavine. Pazimo, da sol in kvas na začetku ne prideta skupaj.
3Ko dobimo določeno trdoto testa, ko je npr. malo mehkejše kot za kruh, dodamo toplo maslo in gnetemo toliko časa da postane gladko. Testo prekrijemo in pustimo, da vzhaja v toplem prostoru, ne pa na topli plošči.
Potica
4Vzhajano testo zvrnemo na pomokan prt, krog in krog zavihamo robove za dober centimeter, pomokamo in zvaljamo. Če testo debelo zvaljamo, ga tudi debelo namažemo z nadevom, če pa ga tanko zvaljamo ga tanko namažemo. Pazimo, da je tetso ob robu, kjer začnemo zvijati, lepo namazano.
5Ko smo testo namazali, potico kar se da tesno zvijemo. Položimo jo na pekač ali model za potico, ki smo ga pred tem namazali najprej z mastjo in nato še z maslom, ter pazimo, da potice ne bi priščipnili. S tanko pletiko jo napikamo in pustimo vzhajati. Potica hitreje vzhaja, če jo namažemo s toplim nadevom, vendar naj temperatura nadeva ne presga temperature testa. Vzhajano potico namažemo z jajcem in jo damo v pečico katero smo pred tem segreli na 220 °C.
6Pečemo jo dokler ne zarumeni nato temperaturo znižamo na 180 °C. Pečemo jo eno uro. Pečeno potico pustimo nekaj časa v modelu, potem jo zvrnemo na desko. Vrhnjo skorjo namažemo z maslom ali oljem in jo pokrijemo s papirjem in prtom, da se počasi ohlaja.
7Potico pečemo z občutkom, če je močno vzhajana, jo takoj na začetku damo v pečico, razgreto na 220 °C, da zavremo nadaljnje vzhajanje pri nižji temperaturi. Tako pustimo 10 minut, šele takrat zmanjšamo na 180 °C in pečemo do konca.
8Če pa potica ni dovolj vzhajala, jo damo najprej v pečico na 180 °C, da še malo vzhaja, pustimo kakšnih 15 minut, nato pa zvišamo na 200 °C. Čez kakih 10 minut temperaturo spet znižamo na 180 °C, kar je normalna vročina za pečenje potice.