Tatarski biftek ne sme manjkati na praznični mizi. Pripravite ga po odličnem receptu skupaj z nami, pripravo pa začnite dan prej.
Tatarski biftek izvira iz Evrope, natančneje iz regije, ki danes obsega Poljsko, Litvo, Latvijo in Belorusijo. Ta jed je dobila ime po nomadskem ljudstvu Tatarov, ki je nekoč naseljevalo te kraje. Tatarji so bili znani po svojih bojnih spretnostih in nomadskem načinu življenja.
Tradicionalni tatarski biftek je pripravljen iz surovega, fino nasekljanega govejega mesa, običajno iz fileja ali rame. Meso se nato začini z različnimi sestavinami, kot so čebula, sol, poper, jajčni rumenjak, gorčica, kapre in Worcestershire omaka. Nato se meso oblikuje v pleskavice ali se postreže kot nasekljane rezine mesa. Jed se tradicionalno postreže surova ali rahlo marinirana, običajno z dodatki, kot so jajčni rumenjak, čebula, kisla smetana, kaperse in limonin sok.
Tatarski biftek je pridobil popularnost tudi izven svojega izvornega območja in se pogosto pojavlja v jedilnikih evropskih restavracij. Pomembno je omeniti, da se sodobne različice tatarskega bifteka lahko razlikujejo glede na regijo in okusne preference, vendar je osnovna ideja surovega ali rahlo mariniranega mesa ostala nespremenjena.
Sestavine za tatarski biftek
- 100 dkg govejega mesa (pljučna ali stegno)
- 1 rumenjak
- 1/2 sesekljane čebule
- 2 drobno sesekljani kumarici
- 1 čajna žlička gorčičnih semen
- 2 čajni žlički kaper
- 3 čajne žličke sesekljanega peteršilja
- 3 slane sardelne filete
- 2 čajni žlički gorčice
- 3 čajne žličke majoneze
- sol
- poper
Postopek
1Meso operemo, popivnamo odvečno vlago, premažemo z nekaj žlicami olja in ga pustimo, da se uleži. Naslednji dan ga narežemo na drobne kocke.
2V multipraktiku zmeljemo vse ostale stvari, nato dodamo meso in vse skupaj še enkrat zmeljemo.
3Preden ga postrežemo, naj biftek počiva vsaj nekaj ur. Zraven bifteka postrežemo popečen kruh z maslom ali masleno kremo.