Vstopite v kulinarično dediščino naših babic z nepozabnim receptom za joto, ki nas s svojo tradicionalnostjo popelje nazaj v čase, ko so se okusni obroki rojevali iz preprostih sestavin in ljubezni do kuhanja.
Jota, jed, ki nosi v sebi vonj po domačnosti in toplino, je več kot le preprost obrok. Je okno v preteklost, kjer so se babice z izkušnjami in spretnostmi prenašale skrivnosti kuhanja iz roda v rod.
Če želite doživeti resnično kulinarično doživetje, potrebujete nekaj več časa, da ustvarite to jed, ki nas povezuje z našimi koreninami. Vendar pa obljubljamo, da se trud obrestuje. Čar jote doseže vrhunec naslednji dan, ko se okusi združijo v popolno harmonijo. Zato si vzemite čas, potopite se v kuhinjsko ustvarjanje in doživite čarobnost okusov, ki jih prinaša ta klasična jed naših babic.
Sestavine za joto naših babic
- 500 g suhega fižola
- 600 g krompirja
- 1 kg kislega zelja
- 200 g suhih in prekajenih vršičkov
- 200 g suhih klobas
- 2 veliki čebuli
- 5 strokov česna
- šopek peteršilja
- lovor
- majaron
- timijan
- 1 žlička sladke rdeče paprike
- 1 žlica paradižnikove mezge
- sol
- poper
- 0,3 dcl oljčnega olja ali dve žlici svinjske masti
Postopek
1Zvečer namočimo fižol. Naslednji dan zamenjamo vodo. Natočimo je dovolj, da je fižol pokrit. Dodamo lovorjev list ali dva in kuhamo na zmernem ognju približno eno uro, oziroma dokler ni fižol kuhan.
2V večjem loncu, v tem boste kuhali joto, na masti ali olju popražimo sekljano čebulo, dokler se ne zmehča. Ko je čebula narejena, dodamo sesekljan česen in peteršilj, ko česen zadiši, pa še kislo zelje. Prej ga poskusimo in če je prekislo, ga malo splaknemo pod hladno vodo.
3Začinimo s poprom, papriko, majaronom in timijanom, dobro premešamo, dodamo še suho meso in klobase in na zmernem ognju dušimo. Po potrebi dolivamo vodo.
4Krompir olupimo, zrežemo na majhne kocke, malo posolimo in skuhamo do mehkega. Ko je krompir kuhan, polovico krompirja z vodo, v kateri se je kuhal, zlijemo v lonec z zeljem. Enako naredimo s fižolom. Drugo polovico krompirja in fižola spasiramo (lažje bo, če si pustimo malo vode, v kateri se je kuhal fižol) in jo prav tako damo v lonec, da je jota lepo gosta. Dodamo še paradižnikovo mezgo in poskusimo, če je dovolj začinjena.
5Zavremo na močnem ognju. Občasno moramo jed premešati, da se jota ne prime na dno lonca. Pustimo vreti nekaj minut in, če je le možno, naj jota tako stoji do naslednjega dne.
Nasveti
Pred serviranjem jo pogrejemo, meso in klobase narežemo in postrežemo s kruhom. Pa dober tek.