Kljubovalna moč duha v življenju Viktorja Frankla?

Znam svetuje

Kljubovalna moč duha je človekova zmožnost, da do določene stopnje kljubuje udarcem usode s tem, da do nje zavzema stališče ali ravna človeško višje, kakor ga silijo okoliščine. Je izvirna človeška zmožnost, ki je edinstvena v živem svetu in temelji na svobodi duha – je bistvena zmožnost človekovega duha in tako ostaja do zadnjega diha, tudi v zelo težkih situacijah. Ta zmožnost dokazuje, da človek ni nikoli povsem odvisen od življenjskih razmer in je vedno na nek način zmožen oblikovati svojo usodo.

Z vidika razumevanja ideje logoterapije se mi je vedno zdelo smiselno, da na kratko osvetlimo življenje njenega utemeljitelja Viktorja E. Frankla. Ideja o brezpogojni volji do življenja in njegovi smiselnosti je neizogibno povezana s Franklovim osebnim življenjem in družinsko tragedijo, ki jo je doživel med drugo svetovno vojno.

Utemeljitelj logoterapije Viktor Frankl je bil rojen leta 1905 na Dunaju v judovski družini. Leta 1925 je prvič uporabil termin logoterapija in s tem začel tretjo dunajsko psihoterapevtsko šolo (po Freudu in Adlerju). Leta 1937 je odprl lastno prakso v psihiatriji in nevrologiji.

Ko se je vrnil iz koncentracijskega taborišča, kamor je bil odpeljan s celo družino in kjer je izgubil starše, brata in ženo, je to svojo tragično izkušnjo predstavil v svojem najznamenitejšem delu Kljub vsemu rečem življenju da, kjer se glavni junak, ki ga je oblikoval po sebi, ukvarja s krizo občutkov krivde, nevrednosti in nesmisla. Preseže jo s pomočjo tega, da si postavi smiselno nalogo, da bo od tistega trenutka naprej živel tako, kot da je do tedaj delal vse narobe, sedaj pa bo to popravil. Ta smiselna naloga je Frankla rešila iz osebne krize, ko je po prihodu iz taborišča ugotovil, da je skoraj vsa njegova družina mrtva. Začutil je željo, da bi ljudem sporočal, da lahko, ne glede na okoliščine, v katerih živijo, zelo veliko naredijo z zakladom, ki ga nosijo v sebi. Iz ideje, da lahko nekdo, ki je navdušen nad delom, iz še tako slabega materiala naredi čudovit izdelek, pa je nastalo njegovo temeljno delo Zdravnik in duša ali zdravniška skrb za dušo.

Sporočilo Viktorja Frankla kot utemeljitelja logoterapije je, da se splača živeti (in živeti do konca) ter da lahko življenje vse do njegovega konca spreminjamo, soustvarjamo same sebe in s tem tudi celoten svet. Mislim, da je prav ta slavna zgodba Viktorja Frankla, ki je pravzaprav srž in koncept logoterapije, marsikoga pritegnila k njenemu raziskovanju. Tudi sama jo večkrat uporabim kot primer, ko nekomu razlagam, kaj sploh je logoterapija in kaj je njena najpomembnejša filozofija oziroma naravnanost. Franklova kljubovalna moč duha in sposobnost samopreseganja se mi zdita skoraj nadčloveški, menim, da je le redkokdo sposoben takih preseganj in dosežkov – ravno zato je Frankl postal tak velikan v psihoterapiji.

PUSTITE KOMENTAR

Prosim vnesite svoj komentar!
Prosimo, vnesite svoje ime tukaj

Vedno sveže

Sorodna vsebina

Ne prezrite