Pot sedmih slapov – nepozabna avantura v osrčju Istre

Znam svetuje

Nekateri izleti ostanejo v spominu le kot prehojene poti, medtem ko drugi pustijo pečat – kot zgodba, ki jo želiš povedati znova in znova. Ena takšnih je prav gotovo Pot sedmih slapov, prava dragocenost med pohodniškimi potmi v Istri. Obiskujejo jo številni pohodniki, družine in ljubitelji narave, ki jih privlači razgibana pokrajina in slikoviti vodni motivi.

Najlepše obdobje za obisk

Če želite izkusiti pot v njeni najlepši podobi, priporočamo obisk spomladi ali jeseni. Takrat slapovi zaradi višjega vodostaja resnično zaživijo. A previdno – ob obilici vode lahko nekatere odseke prečkate le z nekaj spretnosti in odločnosti.

Zakaj je ta pot tako posebna?

Označena v letih 2006–2007, pot povezuje dolino reke Mirne in njenega pritoka Drage z raznoliko naravo, kamnitimi vasmi in skrivnostnimi rudniškimi rovi. Svoje ime je dobila po sedmih slapovih, ki jih obiskovalci srečajo na poti – vsak s svojim značajem in šarmom. Med potjo pa ne boste naleteli le na vodne atrakcije, temveč tudi na arhitekturne posebnosti, kot je Napoleonov most, ter na slikovite točke, kot so vas Kotli in razgledne točke nad kanjonom.

Kako dolga je in komu je namenjena?

Informacije na spletu so pogosto zmedene – nekateri navajajo 12, drugi 18 kilometrov. V resnici je celotna krožna trasa dolga približno 15,5 do 16 kilometrov. Za sprehod skozi celotno pot si rezervirajte 5 do 6 ur. Če ste med tistimi, ki radi naredijo veliko fotografij ali si privoščijo daljše postanke, pa še kakšno uro več.

Pot je razmeroma nezahtevna, a ni v celoti primerna za vsakogar. Poseben izziv je vzpon čez grebensko skalo, ki je opremljena z jeklenicami in kovinskimi stopnicami. Ta del sicer ne zahteva plezalnih sposobnosti, a zna biti zahteven za manj izkušene pohodnike ali tiste z vrtoglavico. Tudi obutev naj bo kakovostna in z dobrim oprijemom – kamni so lahko spolzki. Če razmišljate, da bi s seboj vzeli psa, dobro premislite, saj vsi deli poti zanj niso primerni.

Začetek poti in možne različice

Izhodišče je v bližini Buzeta, natančneje pri Buzetski pivovarni, od koder se lahko odpravite po levi strani reke Mirne – priporočena smer zaradi lažjega vzpona na greben. Če pa se odpravite z desne strani, se boste poti lotili v obratni smeri. Obe različici imata svoje čare, a večina pohodnikov izbere smer, kjer je vzpon na začetku in ne na koncu.

Če se vam celotna trasa zdi predolga, lahko pot skrajšate – denimo tako, da jo zaključite pri vasi Kotli ali pa se obrnete že po vzponu na Greben.

Poglavitne točke poti

Že kmalu po začetku poti vas pričaka Komarov most in prvi slap – Zagon (5 m). Sledita mu Bačvanski slap (8,8 m) ter številni zapuščeni rudniški rovi iz 19. stoletja, ki pričajo o kratki, a zanimivi rudarski zgodovini območja.

Največji in najveličastnejši med slapovi pa je Vela Peč – mogočen, 26,5 metrov visok slap, ki se izliva v čudovito jezerce. To je tudi priljubljena točka za fotografiranje in počitek – lahko si privoščite tudi manjši piknik.

Nato sledi tehnično zahtevnejši del poti – vzpon po klinih na skalnati greben. Z vrha se odpre razgled na Buzet in okoliško dolino – trenutek, ki ga boste želeli ujeti v objektiv.

Pot vas nato popelje mimo Napoleonovega mostu – zgrajen naj bi bil v času francoske vladavine, čeprav obstajajo različne razlage o njegovem nastanku. Danes je to ena najbolj prepoznavnih točk celotne poti.

Postanek v Kotlih – obvezen!

Kotle, stara vas z značilnimi kamnitimi hišami, je odlična točka za počitek. V lokalni gostilni si lahko privoščite značilne istrske jedi – fuže s tartufi, domačo žganico ali kozarec terana. Tukaj se pohodniki pogosto zadržijo najdlje – in z razlogom.

PUSTITE KOMENTAR

Prosim vnesite svoj komentar!
Prosimo, vnesite svoje ime tukaj

Vedno sveže

Sorodna vsebina

Ne prezrite