Pokopališče školjk v Ankaranu je edinstvena naravna znamenitost na slovenski obali, ki navdušuje ljubitelje narave, družine in radovedne raziskovalce. Ta školjčna sipina, dolga približno 170 metrov, se nahaja med Ankaranom in Luko Koper, severno od izliva reke Rižane. Posebnost tega območja je izjemna zbirka več kot 230 vrst mehkužcev, med katerimi izstopajo školjke, kot so srčanka, pokrovača in ladinka, ter polžje hišice, kot so čokati volek, Petrovo uho in rožiček.
Nastanek školjčne sipine
Školjčna sipina je nastala v začetku 90. let prejšnjega stoletja, ko je Luka Koper poglabljala morsko dno ob drugem pomolu. Mulj, ki so ga pri tem izkopali, so prečrpali na območje ob izlivu Rižane. Sčasoma je dež spral blato, na površju pa so ostale apnenčaste lupine mehkužcev, ki danes tvorijo to edinstveno školjčno sipino.
Bogastvo biodiverzitete
Poleg izjemne zbirke školjk in polžev je območje pokopališča školjk dom tudi za najmanj 30 vrst ptic, kar ga uvršča med pomembna ornitološka območja. Obiskovalci lahko opazujejo različne vrste ptic in uživajo v pestrosti obalnega ekosistema.
Obisk in dostop
Do pokopališča školjk se najlažje dostopa iz Ankarana. Z avtoceste zavijte proti Ankaranu in sledite oznakam za zaliv Sv. Katarina. Parkirate lahko pri nogometnem igrišču kluba Ankaran-Hrvatini, nato pa se po shojeni stezici ob vzhodnem robu marine odpravite do školjčne sipine. Območje je primerno za obisk v vseh letnih časih, še posebej pa je priljubljeno med družinami z otroki, ki lahko raziskujejo in občudujejo raznolikost školjk ter polžjih hišic.
Ohranjanje naravne dediščine
Občina Ankaran si prizadeva za ohranitev tega naravnega bisera za prihodnje generacije. Obiskovalce vljudno prosijo, da školjk ne nabirajo, temveč jih le občudujejo in fotografirajo. S tem prispevamo k trajnostnemu varovanju in spoštovanju naravne dediščine.
Zaključek
Pokopališče školjk v Ankaranu je skriti dragulj slovenske obale, ki ponuja edinstveno doživetje narave in bogato biodiverziteto. Ne glede na letni čas je obisk tega območja priložnost za sprostitev, učenje in občudovanje naravnih lepot, ki jih ponuja slovenska obala.