Francoski lonec z mesom in zelenjavo je v svet kulinarike prinesla Francija, znana po svoji bogati kulturni zapuščini, ki se izraža tudi skozi njeno raznoliko in okusno kuhinjo. Ena od klasik, ki se je iz Francije razširila po vsem svetu, so enolončnice. Francoske enolončnice so odraz prefinjenosti, tradicije in vrhunskega okusa, ki jih lahko najdemo v številnih različicah.
Francoske enolončnice so pogosto pripravljene v velikih loncih, ki jih postavijo na mizo, da si vsak gost naloži svojo porcijo. To odraža francosko tradicijo druženja ob hrani in uživanja v skupnih trenutkih.
Znane po svoji bogati in gosti teksturi ter zapletenem okusu. Pogosto se pripravljajo s svežimi zelišči, začimbami ter kakovostnimi sestavinami, kar ustvarja harmonijo okusov. Pri pripravi francoskih enolončnic se pogosto uporablja več korakov in tehnik, da se doseže želeni okus in tekstura. To lahko vključuje počasno kuhanje, karamelizacijo, redukcijo jušne osnove in podobno.
Vsaka regija v Franciji ima svoje značilne enolončnice, ki odražajo lokalne sestavine, kulture in okuse.
Med znanimi francoskimi enolončnicami so:
- Bouillabaisse: ribja enolončnica, ki izvira iz Marseilla. Pripravljena je iz različnih vrst morske ribe in morskih sadežev ter začinjena s česnom, čebulo, paradižnikom in začimbami.
- Pot-au-Feu: tradicionalna enolončnica iz kuhanega mesa (običajno govedine), zelenjave (korenje, por, zelena), jušne osnove in začimb. Na koncu se običajno postreže s hrenom in gorčico.
- Cassoulet: močna enolončnica iz južnega dela Francije, narejena s fižolom, klobasami, svinjino, perutnino ali jagnjetino ter obogatena z začimbami.
- Lobster Bisque: bogata juha iz morskih sadežev, ki vključuje tudi paradižnik, korenje, čebulo in druge sestavine. Juha se pogosto zmelje v gladko teksturo.
- French Onion Soup: enolončnica iz karamelizirane čebule, jušne osnove, belega vina in zelišč. Običajno je prekrita s krhlji kruha in stopljenim sirom.
- Pissaladière: provansalska enolončnica, podobna piti, narejena iz tankega testa, prekritega s karamelizirano čebulo, olivami, sardelami in zelišči.
- Baeckeoffe: enolončnica, značilna za regijo Alsace in pripravljena iz mesa (običajno svinjine, govedine in jagnjetine), krompirja in zelenjave ter namočena v belo vino.
- Cocido: enolončnica iz regije Languedoc, ki vsebuje govedino, krompir, zelenjavo in začimbe.
Sestavine za francoski lonec z mesom in zelenjavo
- 1 kg govejega kosa brez kosti (dobro marmoriran), narezan na 1½-palčne kose
- 2 žlički soli
- 1 čajna žlička sveže mletega črnega popra
- 3-4 žlice oljčnega olja
- 2 srednji rumeni čebuli, narezani
- 5 strokov česna, olupljenih in strtih
- 2 žlici balzamičnega kisa
- 2 žlici paradižnikove paste
- 2 žlici moke
- 4 dl suhega rdečega vina
- 1 l goveje juhe
- 1 lovorjev list
- 1/2 čajne žličke posušenega timijana
- 4 velike korenčke, olupljene in narezane
- 0,5 kg olupljenega in narezanega krompirja
- svež sesekljan peteršilj, za serviranje (neobvezno)
Postopek
1Pečico segrejemo na 160 stopinj Celzija in postavimo rešetko na spodnji položaj.
2Goveje meso osušimo, narežemo na kocke in začinimo s soljo in poprom. V loncu s pokrovom, ki je primeren za pečico, segrejemo 1 žlico oljčnega olja in na srednje močnem ognju popražimo meso z vseh strani. Meso pražimo v 3 sklopih, obračamo s kleščami, približno 5 minut na sklop; vsakič dodamo eno žlico olja.
3Če želimo meso pravilno zapeči, ne natlačimo ponve saj bo meso spustilo vodo in se bo bolj kuhalo kot peklo. Pustimo, da meso naredi lepo rjavo skorjico, preden ga obrnemo s kleščami. Meso prestavimo na velik krožnik in ga postavite na stran.
4Dodamo, če je potrebno še malo oljčnega olja, čebulo, česen in balzamični kis, dušimo 5 minut, z leseno kuhalnico dobro postrgamo po dnu lonca, da odlepimo morebitne rjave koščke z dna lonca, to bo dodalo naši enolončnici okus.
5Dodamo paradižnikovo pasto in kuhamo še minuto. Goveje meso s sokom, ki ga je spustilo dodamo nazaj v ponev in potresemo z moko. Mešamo minutko, da se moka enakomerno porazdeli. Dolijemo vino, govejo juho, vodo, lovorjev list, in timijan. Pustimo da zavre, nato lonec pokrijemo in prestavimo v ogreto pečico. Dušimo 2 uri.
6Po dveh urah vzamemo lonec iz pečice in dodamo korenje in krompir. Pokrijemo in postavimo nazaj v pečico še za približno eno uro oziroma dokler ni zelenjava kuhana, juha zgoščena in meso mehko.
7Francoski lonec je sedaj pripravljen. Odstranimo lovorjev list, potresemo s svežim peteršiljem in serviramo v globokih krožnikih. Po želji lahko postrežemo s svežim kruhom, da pomakamo vso okusno omako.
Nasvet
Ta enolončnica bo še boljša, če jo pripravimo vsaj dan prej. Če nimamo pečice ali pokritega lonca, primernega za pečico, lahko enolončnico skuhamo na štedilniku. Čas bo enak in kuhati ga je treba na nizki temperaturi.