Snežnik, z nadmorsko višino 1.796 metrov, je najvišja gora južno od Alp in najvišji vrh Notranjske. Nahaja se na robu Snežniške planote, tik ob meji s Hrvaško, ter slovi po čudovitih razgledih, bogatem gozdu in redki divjadi. Najlažji dostop na Snežnik vodi iz planine Sviščaki, do katere se lahko pripeljemo z avtomobilom po asfaltirani cesti iz Ilirske Bistrice.
Izlet začnemo pri planinskem domu na Sviščakih (1242 m), kjer je urejeno parkirišče. Od doma nas tabla usmeri na markirano pot proti Snežniku. Pot se najprej zložno vzpenja skozi gozd, kasneje pa preide v bolj razgledno območje z redkejšim drevjem in travnatimi pobočji. Pot je dolga približno 7 km v eno smer, višinska razlika znaša okoli 550 metrov, za vzpon pa bomo potrebovali 2 do 2,5 ure zmerne hoje.
Med potjo lahko opazimo številne botanične posebnosti, kot so planinski svišč, avriklji, sviščevke, ter sledove živali – Snežnik je znan po svojih medvedih, risih in volkovih, zato so table, ki opozarjajo na prisotnost divjadi, stalnica ob poti.
Snežniški dom in vrh Snežnika
Na vrhu Snežnika stoji Snežniški dom (1796 m), ki nudi osnovno zavetje pred vetrom, vendar je običajno zaprt. V bližini doma stoji razgledna plošča, kjer lahko ob lepem vremenu občudujemo Julijske Alpe, Triglav, Kamniško-Savinjske Alpe, Učko, Velebit, in celo Jadransko morje.
Občutek prostranosti in samote je tisto, kar Snežnik naredi posebnega – včasih boste na vrhu skoraj sami.
Zanimivosti ob poti
- Snežniški gozdovi – največji strnjeni gozdni kompleks v Sloveniji, znani po redkih živalih in bogati favni.
- Snežniški grad (priporočamo ogled pred ali po pohodu, nahaja se v bližini Kozarišča) – najjužnejši slovenski grad z bogato zgodovino lovskega dvorca.
- Jamski svet Snežnika – območje je prepredeno s številnimi kraškimi jamami in brezni, od katerih je največje Snežniško brezno.
- Botanični vrt Snežnika – je manjši vrt ob vznožju gore, kjer si lahko ogledamo pestro floro Snežniške planote – ob našem obisku pa smo tam naleteli celo na modrasa, redkega prebivalca teh krajev.
Nasveti za pohodnike
- Priporočljiva je dobra planinska obutev, saj zna biti pot mestoma spolzka.
- Na vrhu pogosto močno piha, zato imejte s seboj vetrovko ali toplejša oblačila.
- S seboj vzemite zadostno količino vode – ob poti ni izvirov.
- Pozimi in spomladi je pot lahko zasnežena ali poledenela – pozanimajte se o razmerah.
Snežnik – gora miru in razgledov
Snežnik je odlična izbira za pohodnike, ki iščejo miren, a razgleden vrh, daleč od množic. Zaradi svoje izolirane lege je primeren tako za poletne kot jesenske vzpone, pozimi pa je raj za turne smučarje. Ob povratku si lahko izlet popestrite z obiskom Snežniškega gradu ali raziskovanjem kraških pojavov Snežniške planote.
Biotska raznovrstnost in naravna dediščina
- UNESCO-vi pragozdovi: Snežniško-Ždrocle gozdni rezervat je del UNESCO-ve svetovne dediščine pragozdov bukve v Karpatih in drugih regijah Evrope. Ti gozdovi so med najbolje ohranjenimi bukovimi gozdovi v Evropi in imajo ključno vlogo pri ohranjanju biotske raznovrstnosti.
- Redke rastlinske vrste: Na Snežniku uspevajo redke in endemične rastline, kot so Scabiosa graminifolia, Potentilla clusiana in Seseli gouanii.
- Živalski svet: Poleg že omenjenih medvedov, risov in volkov, Snežnik gosti tudi številne druge živalske vrste, kot so divji petelin, sova uharica in zlati orel.
Koordinate vrha Snežnika:
45°34′28.49″N, 14°29′10.20″E