Čebula – zdravje kljub solzam v očeh

Znam svetuje

Eno najstarejših zelišč na svetu z znanstvenim imenom Allium cepa je doma v vsaki kuhinji, čeprav nam izvablja solze v oči.

Pa zakaj tako jokamo, ko jo režemo? Ko z nožem prerežemo njene celice, encimi razbijejo aminokisline in oblikujejo žveplovo kislino. Ta zatem razpade v plin, imenovan i-propanethial-S-oksid in ko doseže naše oko, reagira z vlago, ki je v očesu. Takrat nastane razredčena raztopina žveplene kisline, ki seveda draži živčne končiče v očesu. Nakar začnemo jokati, da bi izprali to žvepleno kislino. Ampak čebula še vedno ostaja stalna spremljevalka naših kuhinj, in to z dobrimi razlogi.

Čebula ima malo kalorij ter veliko ogljikovih hidratov, maščob in eteričnega olja. Značilen okus in vonj ji dajejo različni sulfidi. V rdeči čebuli pa je še vrsta antocianskih barvil, ki delujejo ne le kot antioksidanti, temveč jih uporabljamo tudi kot naravno barvilo.

Njene zdravilne lastnosti

Čebula pomaga pri preprečevanju prehlada in srčnih bolezni, diabetesa in osteoporoze. Njene snovi delujejo proti vnetjem, holesterolu, saj znižuje raven totalnega holesterola in trigliceroidov ter zvišuje raven dobrega holesterola. Deluje proti nastanku raka in staranju celic, saj je antioksidant. Čisti kri, izboljšuje delovanje srca in krvnega obtoka, spodbuja prebavo in preprečuje napenjanje.

Z njo preprečujemo infekcije dihal, zdravimo vneto grlo, kašelj in bronhitis. Preprečuje želodčne in črevesne bolezni, kot so rak želodca in debelega črevesa, tudi danke, jajčnikov in grla. Je dober diuretik, spodbuja potenje ter preprečuje zastajanje tekočin, sečne kamne in artritis.

Uporaba

Prehlad: čebulo narežemo na tanke rezine, te damo v nogavice in jih obujemo pred spanjem. Zjutraj si noge umijemo.

Glavobol: rdečo čebulo narežemo na rezine ali jo kar prepolovljeno damo na čelo in sence.

Vnete dlesni: narezano svežo čebulo žvečimo dvakrat na dan.

Šibak imunski sistem: čebulo nasekljamo, dobro stisnemo, ulovimo njen sok in ga zmešamo z medom. Eno žlico takšnega soka uživamo dvakrat na dan.

Če smo brez teka in na sploh oslabeli: vsak dan, približno 40 dni zaporedoma, pojemo večjo glavico čebule. Da nam lažje tekne, zraven uživamo črn kruh.

Udarnine na koži, piki žuželk: na prizadeto mesto položimo prerezano rdečo čebulo, pike žuželk pa mažemo s sokom rdeče čebule.

Ozebline: na ozeblo mesto položimo prerezano rdečo čebulo.

Proti srčnim boleznim in zamašenim arterijam: celo glavico čebule spečemo v pečici na nižji temperaturi, spečeno pokapljamo z oljčnim oljem in tako vsak dan uživamo vsaj 3 mesece.

Cvetne alergije: lupine čebule (rdeče ali vijoličaste) posušimo, zdrobimo in pripravimo kot čajni napitek. Eno žlico olupkov prelijemo s skodelico vroče vode, pustimo 10 minut in precedimo. Pijemo dve do tri skodelici na dan, s to terapijo pa začnemo vsaj mesec dni, preden narava zacveti.

Boleče uho: polovico čebule na kratko segrejemo v ponvi, damo v bombažno nogavico, položimo na obolelo uho in pritrdimo okoli glave.

Rast las: v pol litra žganja damo dve glavici drobno narezane čebule. Pustimo, naj se namaka dva tedna, zatem pa s tinkturo masiramo kožo na glav vsak večer pred spanjem.

Kurja očesa: glavico čebule prerežemo in jo pustimo štiri ure v decilitru kisa (vinski ali jabolčni). Pred spanjem bombažno krpo pomočimo v tekočino in jo oavijemo okoli kurjega očesa. Ponavljajte vsak večer, dokler se kurje oko ne zmehča, zatem ga izvlecite.

Hemoroidi: štiri žlice čebulnih lupin 10 minut na nizki temperaturi kuhamo v dveh litrih mleka. Ohladimo do toplega, precedimo in hemoroide za 10 minut potopimo v kopel. Ponavljamo več dni zapored.

PUSTITE KOMENTAR

Prosim vnesite svoj komentar!
Prosimo, vnesite svoje ime tukaj

Vedno sveže

Sorodni recepti

Ne prezrite