Domači njoki s pravo bolonjsko omako

Znam svetuje

Domači njoki s pravo bolonjsko omako od kuharja zahtevajo samo nekaj potrpežljivosti in volje do kuhanja. Sam postopek sicer ni zahteven, je pa dolgotrajen. Rezultat je kosilo nad katerim boste navdušeni.

Domači njoki s pravo bolonjsko omako so specialiteta, ki se jo splača ustvariti doma, saj lahko oblikujemo velikost njokov, kot si želimo, še prej pa uporabimo res dober krompir, ki vsebujejo več škroba in manj vode, saj bodo ti njoki bolj nežni in se lepo oblikujejo.

Na našem trgu je moč dobiti nekaj takšnih sort – na primer sorte Jelly, Bellarosa, Marabel. Na krompirju boste odkrili tudi oznake, ki seveda imajo svoj pomen. Krompir tipa A ima manj škroba in je čvrst krompir za solate, saj se ne razkuha. Krompir tipa B-C ali pa C je rahel krompir, ki se razkuha v vodi in je primeren za pečenje, pire in pomfrit ter jedi, ki zahtevajo škrobnate krompirje. Med njimi so njoki.

Skrivnost priprave domačih njokov s pravo bolonjsko omako

Dobri domači njoki s pravo bolonjsko omako so nežni, okusni in se topijo v ustih. Njihova priprava zahteva nekaj spretnosti in pozornosti do podrobnosti:

  1. Izbira krompirja: Za njoke uporabite škrobast krompir.
  2. Pravilna priprava krompirja: Krompir skuhajte v lupini, da se ne napije preveč vode. Po kuhanju lupine odstranite in krompir dobro pretlačite, da se izognete grudicam.
  3. Dodajanje jajca: V krompirjevo maso dodajte jajce, ki bo omogočilo, da se sestavine lepo povežejo. Jajce tudi dodaja strukturo njokom.
  4. Pravilna količina moke: Dodajajte moko postopoma, da dosežete pravo konsistenco testa. Preveč moke lahko naredi njoke trde, premalo pa jih lahko naredi preveč mehke.
  5. Nežno gnetenje: Ko združite krompir in moko, gnetite testo nežno in le toliko, da se sestavine povežejo. Preveč gnetenja lahko povzroči preveč lepljivo testo.
  6. Pravilna oblika: Oblikujte majhne trakove testa in jih narežite na majhne koščke. Nato jih lahko po želji oblikujete z vilicami ali na druge načine, da ustvarite brazdasto teksturo, ki omogoča, da se omaka lepo prime njokov.
  7. Kuhanje v vreli vodi: Njoke kuhajte v velikem loncu vrele osoljene vode. Ko se njoki dvignejo na vrh vode, so kuhani.
  8. Pravilen čas kuhanja: Njoki so kuhani v samo nekaj minutah, običajno v 2-3 minutah. Če jih predolgo kuhamo, postanejo pretrdi.
  9. Testiranje konsistence: Med kuhanjem vzemite en njok iz vode in ga preverite. Njok je kuhan, ko je mehak in se enostavno prebode s vilicami.
  10. Postrežba: Kuhane njoke takoj odcedite in postrezite s svojo najljubšo omako.
  11. Priprava vnaprej: Če pripravite več njokov, jih lahko zamrznete na pladnjih in nato shranite v vrečkah v zamrzovalniku za prihodnjo uporabo.

Kaj pa skrivnosti bolonjske omake

Dobra bolonjska omaka, znana tudi kot ragu alla bolognese, je klasična italijanska omaka, ki se uporablja pri pripravi številnih jedi, najbolj pa je znana kot omaka za testenine, še posebej za tagliatelle. Skrivnost dobre omake za pripravo domačih njokov s pravo bolonjsko omako leži v pravilni izbiri sestavin, pripravi in kuhanju ter skrbnem upoštevanju tradicionalnih tehnik.

Tu je nekaj ključnih točk:

  1. Izbira mesa: Uporabite kombinacijo mesa, kot so govedina, svinjina in jagnjetina. Različne vrste mesa prispevajo k bogatemu okusu omake.
  2. Nasekljana zelenjava: Začinite s čebulo, korenjem in zeleno, ki jih nasekljate na majhne koščke. Ta osnova dodaja bogatost in globino okusu.
  3. Sesekljana panceta: Nekaj koščkov pancete ali slanine omaki doda okus po dimu in mastnosti.
  4. Vino: Dodajte rdeče vino, ki omako osveži in poudari okus mesa.
  5. Paradižnik: Uporabite pelate, paradižnikovo mezgo ali sveže paradižnike. Ta sestavina je ključna za teksturo in okus omake.
  6. Dolgo kuhanje: Bolonjsko omako kuhajte na nizki temperaturi več ur. Počasno kuhanje omogoča, da se okusi združijo in omaka postane gostejša.
  7. Skrbno mešanje: Redno mešajte omako, da se sestavine enakomerno združijo in preprečite, da bi se omaka prismodila.
  8. Dodatki: Dodajte mleko ali smetano, da omako omehčate in uravnotežite okuse. Tudi sveža bazilika, timijan in lovorjevi listi dodajo omaki bogastvo arome.
  9. Prilagajanje okusa: Po potrebi dodajte sol, poper in druge začimbe, da dosežete ravnovesje okusov.
  10. Prilagoditev teksture: Omako lahko zmiksate za bolj gladko teksturo ali pustite nekoliko bolj grobo.
  11. Dolgotrajen počitek: Po končanem kuhanju omako pustite počivati, da se okusi še bolj povežejo.

Skrb za kakovost sestavin, počasno kuhanje in zvestoba tradicionalnim tehnikam so ključni za ustvarjanje odlične bolonjske omake, ki bo vaši jedi dodala pristen okus Italije.

Prehranska vrednost domačih njokov s pravo bolonjsko omako

Celoten recept (omaka in njoki) ima približno takšno vrednost:

  • Energijska vrednost: Približno 4500-5000 kcal
  • Beljakovine: Približno 200-250 g
  • Maščobe: Približno 250-300 g
  • Ogljikovi hidrati: Približno 350-400 g
  • Vlaknine: Približno 30-40 g
  • Sladkor: Približno 30-40 g
  • Natrij: Približno 1500-2000 mg

Recept ponuja zmerno količino beljakovin iz mesa in zelenjave, dobro količino vlaknin iz zelenjave, zmerno količino zdravih maščob iz oljčnega olja ter raznoliko paleto vitaminov in mineralov iz različnih zelenjadnic. Vendar je treba paziti na vsebnost soli in sladkorja.

Sestavine za domače njoke s pravo bolonjsko omako

Omaka

  • 700 g mlete govedine
  • 150 g slanine
  • 700 g čebule
  • 2 večja korenčka
  • 2 stebli zelene
  • 3 stroki česna
  • 100 ml rdečega vina
  • 150 ml jušne osnove
  • 300 ml paradižnikove omake
  • 1 žlička sladke paprike
  • 1/2 žličke kajenskega popra
  • 1 žlička timijana
  • 1 vejico rožmarina
  • sol
  • poper
  • 0,3 dl oljčnega olja

Njoki

  • 1 kg krompirja
  • 200 g ostre moke
  • 1 jajce
  • 1 žlička soli
  • 50 ml oljčnega olja

Postopek

1Začnemo s pripravo omake. Čebulo olupimo in nasekljamo, prav tako ostrgamo korenček in ga narežemo na majhne koščke. Zeleno operemo in tudi narežemo na majhne koščke. Česen olupimo in nasekljamo. Slanino narežemo na majhne koščke.

2V lonec, v katerem bomo kuhali našo omako, damo malo oljčnega olja in ko se olje segreje, dodamo še  panceto in nasekljano zelenjavo brez česna. Pražimo 15 minut na visoki temperaturi, večkrat premešamo.

3Zatem dodamo najprej česen in potem še nasekljan rožmarin ter pražimo toliko časa, da zadiši, nato pa dodamo še meso. Meso pražimo 10 minut, da spremeni barvo. Ob tem stalno mešamo, da se nam ne prime na dno posode. Zalijemo z vinom in kuhamo 15 minut, da izhlapi  polovica tekočine.  

4Dodamo še paradižnikovo omako, jušno osnovo, vse začimbe in zmanjšamo temperaturo. Po dnu malo podrgnemo s kuhalnico, da odlepimo karamelizirane delce, ki so se prijeli na dno, saj bo to omaki dalo okus. Kuhamo pokrito še približno dve uri, občasno premešamo in dolivamo vodo oziroma jušno osnovo. Pred koncem poskusimo, če je dovolj začinjeno.

5Za domače njoke damo najprej skuhamo krompir v olupku. Izberemo manjše, približno enako velike krompirje, da bodo istočasno kuhani. Kuhan krompir takoj odcedimo in pustimo, da se malo ohladi. Nato ga olupimo in še toplega pretlačimo. Pustimo nekaj minut, da izhlapi čim več pare. V večji lonec damo vreti vodo. Na sredini naredimo jamico in vanjo damo jajce, moko enakomerno potresemo po krompirju, dodamo sol in oljčno olje.

6Testo na hitro zgnetemo (dlje kot ga mesimo, bolj se bo lepilo). Razdelimo ga na manjše dele in na pomokani deski razvaljamo na 1,5 do 2 cm debel svaljek.  Narežemo na približno 3 cm dolge njoke. Za lažje rezanje nož pomokamo.

7Ko voda zavre, jo solimo in vanjo stresemo njoke. Ti so kuhani, ko priplavajo na vrh. 

8Bolonjsko omako prelijemo po kuhanih in odcejenih njokih. Jed okrasimo s svežimi zelišči in potresemo s sveže naribanim parmezanom.

Nasvet

9Tako bolonjsko omako kot njoke lahko pripravimo v večjih količinah in zamrznemo. V zmrzovalniku nas bodo počakali do šest mesecev. Namesto slanine lahko uporabimo tudi mleto svinjsko meso.

PUSTITE KOMENTAR

Prosim vnesite svoj komentar!
Prosimo, vnesite svoje ime tukaj

Vedno sveže

Sorodni recepti

Ne prezrite