Pečen pasulj s pivom

Znam svetuje

Pečen pasulj s pivom je jed, ki združuje klasično pripravljeno pasulj (fižol) s pivom. To je okusna in običajno nasitna jed, ki združuje bogate arome pasulja s subtilnimi okusi piva. Pasulj je priljubljena jed v številnih kuhinjah po svetu, medtem ko dodatek piva v jedi lahko ustvari edinstvene okusne note.

Postopek priprave pečenega pasulja s pivom vključuje naslednje korake:

  1. Priprava pasulja: Najprej se fižol namaka v vodi čez noč, da se zmehča. Nato se pasulj skuha v sveži vodi, dokler ni mehak in ga odcedimo.
  2. Priprava omake: V drugi posodi se pripravi omaka za pasulj. Ta omaka vključuje sestavine, kot so čebula, česen, paradižnik, začimbe in drugi okusni dodatki.
  3. Dodajanje piva: Eden od ključnih korakov je dodajanje piva v omako. Pivo lahko doda okusno grenkobo, sladkost in arome ter doda edinstven okus. Pasulj vpije arome in okuse omake, vključno s pivom.
  4. Pečenje: Mešanica pasulja in omake se prenese v pekač in peče v pečici. Pečenje omogoči, da se okusi združijo, omaka zgosti in vrhnji sloj postane hrustljav.

Kateri fižol je najboljši za pasulj?

Obstaja več vrst fižola, ki se uporabljajo za pripravo pasulja, vsak pa ima svoje lastnosti. Je pa nekaj priljubljenih vrst fižola, ki se pogosto uporabljajo za pasulj:

  1. Pinto fižol: Pinto fižol ima značilno rjavo-rdečo barvo in nežen okus. Med kuhanjem postane kremast in se dobro zliva z omako.
  2. Navy fižol: Navy fižol je majhen in ima nežen, rahlo sladek okus. Zelo dobro vpija okuse in arome omake.
  3. Črn fižol: Črn fižol ima temno barvo in bogat, rahlo zemeljski okus. Je odličen v bolj začinjenih jedeh.
  4. Kidney fižol: Kidney fižol je velik in ima izrazito obliko ledvic. Ima nekoliko močnejši okus in se pogosto uporablja v golažih in drugih močnih jedeh.
  5. Great Northern fižol: Great Northern fižol je podoben navy fižolu, vendar je nekoliko večji. Ima nežen okus in je dober za kremaste enolončnice.
  6. Cannellini fižol: Cannellini fižol je bel, velik in kremast. Pogosto se uporablja v italijanski kuhinji za pripravo različnih jedi, vključno s pasuljem.
  7. Lima fižol: Lima fižol ima nežno teksturo in sladkast okus.

Kaj lahko naredimo, da po uživanju pasulja ne izpuščamo vetrov?

Pasulj lahko povzroči povečano tvorbo plinov in s tem tudi napenjanje ter občasno izpuščanje vetrov. Izpuščanje vetrov (prdenje) po uživanju fižola in drugih stročnic je pogost pojav, ki ga povzročajo določene snovi v fižolu ter procesi prebave in fermentacije v prebavnem sistemu.

Zakaj po uživanju fižola pride do izpuščanja vetrov?

  1. Razgradnja kompleksnih ogljikovih hidratov: Fižol vsebuje kompleksne ogljikove hidrate, imenovane oligosaharidi. Te snovi se v prebavnem traktu razgradijo s pomočjo bakterij, kar povzroči nastajanje plinov, vključno z ogljikovim dioksidom, vodikom in metanom.
  2. Fermentacija: Ko bakterije v debelem črevesu razgrajujejo ogljikove hidrate, lahko pride do fermentacije, kar povzroči tvorbo plinov kot stranskega produkta. Ti plini se kopičijo v prebavnem traktu in se izločijo skozi izpuščanje vetrov.
  3. Prisotnost rastlinskih vlaknin: Fižol je bogat z rastlinskimi vlakninami, ki so koristne za prebavo, vendar vplivajo tudi na tvorbo plinov. Rastlinske vlaknine vplivajo na gibljivost prebavnega trakta in prispevajo k nastajanju plinov med prebavo.

Nasvet:

  1. Namakanje in kuhanje: pred kuhanjem ga splahnemo, kuhamo dve do tri minute, nakar vodo odlijemo, nalijemo svežo in ga namakamo do 12 ur. Tako se bo sprostil velik odstotek težko prebavljivih ogljikovih hidratov.
  2. Način priprave: najlažje ga bomo prebavili, če ga pripravimo v obliki kaš in pirejev. Vanje dodamo timijan, majaron in kumino. Napenjanje ublaži tudi soda bikarbona, ki jo dodamo v vodo, v kateri se fižol namaka.
  3. Pravilno kuhanje: skuhajte fižol temeljito, da postane mehak. Neustrezno kuhanje lahko poveča težave s prebavo.
  4. Dodajanje začimb: Dodajanje začimb, kot so ingver, kumina, koriander ali janež, lahko pomaga zmanjšati tvorbo plinov in napenjanje.

Sestavine za pečen pasulj s pivom

  • 500 g suhega belega fižola
  • 1 velika čebula, sesekljana
  • 2 stroka česna, sesekljanega
  • 200 g prekajene slanine, narezane na kocke
  • 1 korenček, narezan
  • 1 zelena paprika, narezana
  • 1 rdeča paprika, narezana
  • 2 paradižnika, narezana
  • 2 lovorova lista
  • 1 čajna žlička mlete paprike
  • sol
  • poper
  • 1 pločevinka (500 ml) svetlega piva
  • 1 liter goveje juhe

Postopek

1Fižol namočite čez noč.

2Naslednji dan fižol odcedite in sperite. Fižol dajte v velik lonec in ga prelijte z govejo juho. Kuhajte na srednjem ognju 1-2 uri, dokler fižol ne postane mehak.

3Medtem ko se fižol kuha, prepražite slanino v velikem pekaču, dokler ne postane hrustljava. Dodajte čebulo, česen, korenček, papriko in paradižnik ter kuhajte, dokler zelenjava ne postane mehka.

4Dodajte lovorove liste, mleto papriko, sol in poper. Prelijte s pivom in pustite, da zavre.

5Ko je fižol kuhan, ga odcedite (shranite tekočino, v kateri se je kuhal) in dodajte zelenjavi v pekaču. Prelijte z juho, v kateri se je kuhal fižol, dokler ni ves pokrit.

6Pekač postavite v predhodno segreto pečico na 180°C. Pečite 1-2 uri, dokler se ne zgosti in porjavi na vrhu.

7Pred serviranjem pustite, da se jed nekoliko ohladi. Pečenppasulj v pečici s pivom je odličen s svežim kruhom.

PUSTITE KOMENTAR

Prosim vnesite svoj komentar!
Prosimo, vnesite svoje ime tukaj

Vedno sveže

Sorodni recepti

Ne prezrite